ONBİR AYIN KIYMETLİSİ

On bir ayda bir gelen bu özel ve güzel ramazanı şerifin bir haftasını geride bıraktık. Çok şükür olsun kavuşturan rabbimize. Çok ihtiyacımız vardı terbiye olmamıza. Elbette sevincimiz ve hüznümüzü aynı anda yaşama gayretindeyiz. Böyle acılar içinde kıvranan mazlumlar varken boğazımızdan lokmalar geçmiyor, içim yanıyor. Çok üzgün girdik mübarek günlere. Allah’ım hepimizi affetsin. Bu zalimleri helak etsin mazlumları muhafaza etsin. Aminlerimizi çoğaltarak rabbimize yalvarışlarımızın içerisinde, ümit ederiz ki dualarımız yerini bulur, ümit ederiz güzeller güzeli bizi affına mazhar eylesin. O Ramazan ayı ki insanlığa bir rehber olan, onları doğru yola götüren ve hakkı batıldan ayıran en açık ve parlak delilleri ihtiva eden Kur’an  o ayda indirildi. (Bakara suresi 2/185) İşte Ramazan-ı Şerifte en zenginden en fakire kadar herkesin nefsi anlar ki kendisi malik değil memluktur, hür değil abdidir. Yani kuldur.  Allah’ın Emri olmazsa en adi ve en rahat bir davranışta bulunamaz, elini suya uzatamaz mevhum rububiyeti kırılır, ubudiyeti takınır, hakki vazifesi olan şükre girer. Demek ki buradaki hikmet bizi şükre sevk ediyor. Terbiye ediliyoruz, oradaki acizliğimiz bizi Rabbimizin bize en büyük ikramıdır , kul olmayı  öğreniyoruz. Ramazan’ı şerif bize paylaşmayı kardeşçe bölüşmeyi öğretiyor. Sevgili peygamberiz (A.S.V.) hadisi şerifinde buyuruyor ‘’Komşusu açken tok yatan bizden değil’’ hadisini hemen hatırlatıyor. Bu hadis bize çok önemli mesajlar vermektedir. Efendimiz (A.S.V.)Bu kıymetli sözünü kendimize rehber edinmeliyiz.

        Bizler ümmet olarak israf etmememiz gerekir çeşit türlü yemek israfından kaçınmalıyız. Düşünelim ekmek bulamayan çaresizleri açlıktan ölen çocuklar, bunları düşünmeliyiz ki Ramazan-ı gerçekten ihya etmiş olalım. Peygamberimiz (A.S.V.) Yemek hususunda buyuruyor İki kişinin yiyeceği yemeği üç kişiye de yeter. Üç kişinin yemeğini dört kişiye de yeter buyurmuştur. (Buhari Et’ime11) Yine Hazreti Aişe (r.a) anlatıyor: Peygamberimiz (A.S.V.) sahabelerinden altı kişi ile beraber yemek yiyordu, bu arada bir arabi geldi ve iki lokma yedi. Bunun üzerine Peygamberimiz (A.S.V.) Eğer bu arabi besmele ile yemiş olsaydı yemek hepimize yeterdi buyurdular.

Huzeyfe (r.a.) dan: Peygamberimiz (a.s.v.) ile yemek yemeye hazırlandığımız zaman o başlayıp elini uzatmadıkça biz elimizi yemeğe koymazdık. (Ebu Davut)

AİLECE BİRLİKTE YEMEK YİYİN

 Vahşi bin harb babasından, o da dedesinden görmüştür. Peygamberimizin (A.S.V.) ashabı dediler ki; Ey Allah’ın Resulü! Yemek yiyoruz ama doymuyoruz. Efendimiz şöyle buyurdu; ‘’Herhalde siz ayrı ayrı yiyorsunuz. Birlikte yiyin ve Allah’ın adını anın (besmele çekin) ki yemeğiniz bereketlensin ‘’ buyurdular. (Ebu Davud.42/)

ÇOK YEMEYİN

Peygamberimiz (A.S.V.) Buyurdu: ‘’Ademoğlu karnından daha kötü bir kabı doldurmamıştır. Ademoğluna belini doğrultacak birkaç lokma yeter, mutlaka bundan fazla yemesi icap ederse, midesini üçe bölsün, üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birini de nefesine ayırsın. Bir avuç hurma ile de olsa akşam yemeğini yiyin. Çünkü akşam yemeğini terk etmek ihtiyarlık sebebidir. (Tirmizi) İnşallah bu güzel tavsiyelere uygun olarak yaşayabilmek nasip olsun en önemlisi hayata geçirmektir. Her nimetin kıymetini bilmek ve şükretmek şimdi tam zamanı. Ramazanda ekmeğin suyun ne kadar önemli olduğunu daha çok anlıyoruz. Ne kadar kıymetli nimetler verilmiş farkında oluyoruz şükrümüzün de artması gerekir diye düşünüyorum. Ramazan ayında işlediğimiz güzel amellerin sevapları bire bin hükmündedir. Uhrevi ticaret ayı okuduğumuz ayetlerin her bir harfi binler hükmündedir. Mübarek cumalarda, kadir gecesinde otuz bin sevap sayılır. Hepsi baki meyvelerdir.  Dolayısıyla bir dakikamızı dahi boş geçirmemeliyiz. Ramazanın feyzinden, bereketinden bereketlenmeliyiz inşallah. Herkesin Ramazanı şerifini tebrik ederim. Hayırlar yağsın üzerimize, savaşlar bitsin Rabbim dünyamıza düzgünlük versin vatanımızı milletimizi selamete çıkarsın inşallah.

Selam ve dua ile.

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Leyla Yaman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.