AVRUPA TÜRKİYE İLE SAVAŞIYOR

Geçtiğimiz gün Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu yılının kutlanmaları yapıldı. Bu sene TV’lerde çok az bir şekilde ekranlarda konuşuldu. Seçim nedeniyle gündeme az geldi ama bizim gelecek nesillere özellikle çocuklara ve gençlere iyi anlatmalıyız. Burada Osmanlı’yı yok etmek için gelen Haçlı Seferi’ni söylemeliyiz. Bu sözü yıllar önce İngiliz bir Tarihçi Harold Lamb yazdığı kitabın kapağında bunu kullandı 

Bu kitabı ilk defa köşesinde yazan Merkez Bankası’nın Eski Başkanı Yaman Törüner oldu. Bu yazıyı okuduktan sonra araştırma yaptım. Gerçekten de haklı çıktı. Papa 2. Urban tarafından Avrupa’da başlatılan Haçlı Seferleri Kudüs’ün 15 Temmuz 1099 tarihinde düşmesiyle başarılı oldu.  1272 yılında kadar 8 Haçlı Seferi düzenlendi. Selahaddin Eyyubi’nin 1187’de Kudüs’ü almasıyla Türk hakimiyetine geçmiş oldu. Avrupalılar bu tarihten itibaren yine seferler düzenlemelerine rağmen Kudüs’ü alamadılar.

Yıl 1915 Haçlı Seferleri’nden yaklaşık 650 yıl sonra Haçlı Ordusu’nu oluşturan İngiltere ve Fransa sömürgelerden de topladıkları askerlerle Çanakkale Boğazına geldiler. İngiliz Başbakan Lyodd George General Harrington’a verdiği emir şuydu: “ 1 HAFTA İÇİNDE ÇANAKKALE’Yİ BOMBARDIMAN EDEREK GEÇİN. İSTANBUL’A GİRİN ŞEHRİ BOMBALAYIN. HALKI ANADOLU’YA SÜRÜN. HATTA KATLİAM YAPIN” emrini verdi.  Harrington 18 Mart 1915’deki yenilgiden sonra asker çıkartmaya karar verdiler. Böylece kara savaşları başladı. İlk çıkartma yapıldı. Haçlı Ordusu O gün 4500 asker kaybetti. Binlerce yaralı oldu.  O gece Fransızlar Çanakkale’den çekilmek isteyince Harrington bunları durdurdu. Savaşlar Ekim ayına kadar sürdü. Sonuçta İngiltere çekilme kararı aldı. 1916 Ocak ayında da çekilip gittiler.

Bu savaş Türk Milletine bir komutan kazandırdı. O da Mustafa Kemal Atatürk’tü.  Bu başarı Kurtuluş Savaşı’na etki etti ve Anadolu Halkını birleştiren Mustafa Kemal böylelikle ülkedeki işgali bitirdi.

Haçlı Seferi olarak görmemiz gereken Çanakkale Savaşı üzerine bu güne kadar binlerce kitap yazıldı ama bu noktaya değinen pek yok. Tarihi analiz etmemiz gerekiyor. 1’inci Dünya Savaşı başladığında Osmanlı Padişahı Mehmet Reşat Halife olarak bir bildiri yayınladı. İngiliz ve Fransızların etkisi altında yaşayan Müslümanların isyan etmelerini istedi.  Bu bildiriyi ciddiye alan İngiltere Hindistan, Mısır ve Ortadoğu’daki Sömürgelerinden Çanakkale’ye savaşacak asker getiremedi. Bu noktada şunu söylediler savaşı kazanınca bunun acısını Osmanlı’dan çıkartacağız dediler. Bu kararlarını İstanbul ‘un işgal edilmesiyle 5 yıl boyunca uyguladılar. 

Avrupa Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı yenilgilerini unutmadı. İngiltere’ye ağır bir yenilgi yaşatan ve masaya oturtmaya zorlayan Lozan Anlaşmasını imzalatan Atatürk’ün vefatından bu güne kadar düşmanlığını sürdürdü. Gizli de olsa halen sürdürüyor.

Atatürk zamanında ise 1925’de Doğu’da Şeyh Sait İsyanını çıkarttılar ama isyan bastırıldı. İngiltere bir daha denemedi. ( İsyancıların ellerinde İngiliz Tüfekleri, mermileri, ceplerinde ise İngiliz altınları vardı. Bu belgeler halen gizli damgasıyla saklanmaktadır). 

Sonuç olarak İngiltere ve ABD Türkiye’ye dost olmadıkları gibi gizli düşmanlıkları üst seviyededir. Bunu bilmemiz gerekiyor. Gelecek nesillere de ÇANAKKALE HAÇLI SEFERİDİR’i öğretmeliyiz. 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Bektan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.