Reklamı Kapat

İŞ KAZALARI

Maalesef ülkemizde yaşanan ve en sık karşılaştığımız kaza türlerinin başında iş kazaları gelmektedir. Yaşanan kazalar bazen büyük maluliyetler doğurduğu gibi bazen de ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle iş kazalarından kaynakları haklarımızı bilmekte fayda vardır. Bu yazımızda iş kazalarını neler olduğuna, iş kazalarındaki tazminat türlerini kısaca inceleyeceğiz.

            Hangi durumlar iş kazası sayılmaktadır?

5510 sayılı kanunun 13. maddesine göre aşağıda belirtilen durumlar iş kazası olarak kabul edilmektedir.

 • İşçinin işverene ait işyerinde bulunduğu sırada uğradığı her türlü bedensel veya ruhsal zararlar iş kazası sayılır.
 • Bir işverene bağlı olarak çalışan işçinin görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda işçinin maruz kaldığı fiiller iş kazası olup tazminat davasına konu olabilir.
 • İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle işçi kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle gerçekleşen her türlü olay iş kazası olarak tazminat davasına konu olabilir.
 • Emziren kadın işçinin, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda maruz kaldığı kazalar iş kazasıdır.
 • İşçinin, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında meydana gelen her türlü kaza iş kazasıdır.

Görüleceği üzere iş kazasının oluşabilmesi için kazanın iş yerinde gerçekleşme zorunluluğu bulunmamaktadır. İşçi işyeri servisinde iken işyeri servisi trafik kazası yapsa dahi bu olay işçi açısından iş kazası olarak değerlendirilmektedir.

            İş kazası sonrasında işçinin yaralanması durumunda maddi tazminat davası ?

İş kazası sonrası işçi bedensel olarak yaralanmış ise somut olaya göre isteyebileceği maddi tazminat kalemleri;

 • Geçici iş göremezlik tazminatı (kişinin kazadan dolayı sakatlığı olmadığı halde geçici bir şekilde, iyileşinceye kadar “çalışamadığı süre” nedeniyle uğradığı maddi zarardır)
 • Sürekli iş göremezlik tazminatı (kalıcı sakatlık nedeniyle alınan tazminat türüdür.)
 • Tedavi giderleri ve tedavi boyunca yapılan her türlü masraflar.
 • Ekonomik geleceğin sarsılmasından doğan maddi kayıplar.

İş kazası sonrasında işçinin ölmesi durumunda maddi tazminat davası?

İş kazası sonrası işçi hayatını kaybetmiş ise somut olaya göre isteyebileceği maddi tazminat kalemleri;

 • Cenaze masrafları
 • Ölüm hemen gerçekleşmemiş ise tedavi masrafları
 • Ölen kişinin desteğinden yoksun kalan kişiler kazadan dolayı uğradıkları zararları isteyebilecektir. (destekten yoksun kalma tazminatı)

           İş kazalarında manevi tazminat davası?

Gerçekleşen iş kazası sonrasında işçi yaralanması durumunda kendisi, hayatını kaybetmesi durumunda ise yakınları duyduğu üzüntü ve keder sebebiyle manevi tazminata hak kazanırlar.

            İş kazalarında zamanaşımı süresi ?

İş kazası nedeniyle açılacak maddi ve manevi tazminat davalarında zamanaşımı süresi 10 yıldır.

            İş kazalarında yetkili ve görevli mahkeme hangisidir?

İş kazasına bakmakla görevli olan mahkemeler iş mahkemeleridir. Açılacak davalarda yetkili mahkeme ise kazanın gerçekleştiği yer mahkemesi, işverenin yerleşim yeri veya işçinin yerleşim yeri mahkemesidir.

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Emin HAMURCU / HUKUKÇU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.