ÜSTÜNLÜK CİNS RENK IRK DİLDE DEĞİL, DİNDE İMANDADIR

Gevşemeyin. Üzülmeyin, hüzünlenmeyin. Eğer imanlıysanız, inançlı demiyorum, İmanlıysanız üstün sizsiniz. Üstünsünüz. Dünya ahiret ebediyen kazanacaksınız. Diğerleri kaybedecek. Öyleyse hüzünlenmeye gerek yok. Gevşemeye de gerek yok. Gerekeni de yapacaksınız. Devam, durmak yok. Yola devam.  

Kadir gece. Kadir aslında bir yerde nedir? Kader, milattır. Yeniden bir başlangıç, yeni sayfa bir taraftan kader gecesi yapan o geceyi, Gur'an Furkan farkındalık olayların farkına varıp yani bir bilinçle daha diri daha iri bir şekilde yola devam ve geleceğe yelken açmak. Ayet da bize onu söylüyor, bu zaman dilimi de o ruhu taşıyor. Öyle bir zaman dilimindeyiz. Ay olarak ve gece gün olarak. 

Bununla alakalı mesele farkındalıksa o zaman bir farkındalık oluşturmamız lazım. Şu anda bu piyasadaki kafaların dilinde hep bir eşitleme veya ayrımcılık, ötekileştirme mesela en basitinden ırk, cins, dil, renk, din, inanç, fark etmez diye birçok tekerrür ettikleri sapla samanı hakla batılı karıştırdıkları bir karışıklık söz konusu. O zaman en azından Kur'an'ın Furkan boyutunu, Ramazan'daki farkındalık boyutunu ve kadir kader gecesini az çok şöyle idrak eden birileri, buradaki doğruyu yanlışı görmesi lazım.  

Bütün renkler bütün cinsler Allah'ın ayetidir. Öyle yaratmıştır. Buradaki farklılıklar Allah'ın ayetidir. Burada farklı olması gerekiyor. Allah öyle yaratmış. Cinsler efendim ırklar, renkler bu zenginlik ve Nebi aleyhisselam 'ihtilafta rahmet vardır' buyurur. O bu Allah'ın farklı farklı yarattıkları. Dolayısıyla bunları bir taraftan eşit diyeceksin yani şöyle bunlar bir kısmı diğerine üstün olamaz. Böyle olduğu için veya öteki de olamaz, aşağıda olamaz. Bu bir üstünlük aracı değildir. Bunun üzerinden renk üzerinden cins üzerinden kavmiyet üzerinden bir üstünlük taslama veya ötekileştirme ayrımcılık, hamiyet ü cahiliye. Cahili hamiye. Cahili himaye. Kendi tarafını tutma, öbürü ötekileştirme, ayrımcılık yapma, Gur'an bu konuda en net bir şekilde olayı bitirmiştir.  

Ha şu andakiler sakız gibi ne diyor belirsiz? Biraz oradan biraz buradan böyle kokteyl, karman, çorman, hak batıl, birbirine karışmış. Bir taraftan cinsleri tek tipleştirmeye çalışıyor değil mi? Tek tip cins toplumsal cinsiyet. Hadi oradan. Bir taraftan sen zenginliği bitir. Bir taraftan da ırk ayrımcılığı yap. Beyaz sarı ırk öbürüne üstün. Bilmem ne ayrımcılık yürü, kavmiyetçilik yürü, doğu batı farkı, kuzey gürey farkı. Bir zamanlar kadınları baskıla, kız çocuklarını, daha sonra kadınları havaya uçur. Eee erkekleri baskıla, adil ol, adil ne kadar sorumluluk o kadar nimet. Ne kadar nimet o kadar külfet. 

Ve herkes eşit değil kardeşim herkese aynı kafayla bakamazsın. Herkesin değişik yetenekleri var. Insanların bireysel yetenekleri de farklı. Ona göre davranacaksın. Herkesten aynı her konuda aynı neticeyi bekleyip aynı ücret de veremezsin bakın. Ücrette de değişimler olabilir. Vasfına şunda buna göre, veya herkese aynı iş yaptıramazsın. Yeteneğe farklı yeteneklere göre tutum. Bu tek tipleştirme komünist, sosyalist, bir taraftan, öbür taraftan işte üstüncülük, üstencilik yahudi ırkı veya satan şeytanın Ademe üstünlüğü, haşa mantığı, asıl bu kökeni işin. Oradan geliyor. Yok böyle bir şey. Böyle emperyalist, kapitalist, faşist bir anlayış da kabul edilemez. Bütün bu beşeri ideolojiler bu tür beşeri ideolojiler üzerine konan dinler afyondur uyutur. İşte çağdaş işte kapitalizmin komünizmin çağdaş yansımaları, laisizim demokrasi, bürokrasi, leninizin, komünizm, kapitalizm, kemalizm fetöizm vesaire.

Bir taraftan Allah'ın farklı yaratması ayettir ve ona saygı duyulacak erkekse erkek kadınsa kadın. Farklı cins renk ırk hepsi tanışasınız diye, çünkü ilimde bilimde ilerleme için tasnif önemli. Herkese tekbir numara verirsen  her şey karışır. 

Din öyle bir şey değil. Bakın din demek düzen demektir. Düzen. Batıl din düzen zannedilen düzensizlikler. Düzen zannedilen düzensizlikler. Ama hak din Allah katında İslam ve ilk günden itibaren ilahi nizamdır. Ilahi barış projesidir. Yani şu dünyada fizik kimya biyoloji neyse ondan daha önemli bir şekilde insanlar için daha elzem bir şekilde dini yasalar. Din bir düzendir. Intizamdır, faydadır, kazançtır, menfaattir, gelecektir, insanlıktır, medeniyettir, yükseliştir, ilerlemedir, saadettir ve adamlıktır, insanlıktır, asalettir, şahsiyettir, diğer hepsi kayıptır. 

Ve o dini anlayış insanlara bırakılmışlar. Insanlar doğuşta hepsi islam, çocuklar bütün dünyada islam üzre. Ondan sonra kendi bilinç oluştukça kendi iradesine göre serbest bırakılmış.  Kendi tercihi olduğu için ondan sorumludur. Ve o her tercih eşit olamaz. Suçluyla suçsuz bir olur mu? Her din için eşit farketmez diyorlar. Haşa. Suçluyla suçsuz eşit olur mu? Mücrimle müslim bir olur mu? Bilenle bilmeyen bir olur mu? Hayır kusura bakmayın. O Allah'ın fıtraten farklı farklı yaratıp bir zenginlik olarak sunması ayrı onda rahmet var ama fırkalaşan ayrışan, bölünen, tefrikacı, gerici, yobaz, bağnaz, dönücü anlayışlar, Allah'ın yeryüzündeki barışçıl Islami projesine aykırı tutumlar 'farketmez' olamaz. Onlar kabul edilemez. Onların hepsi birdir denemez.  

İnanç, arada inanç denen şeyler var. Daha çok töresel folklorik ne idüğü belirsiz netameli konular? Geç onları. Onlar oyalamaca aldatmaca. İman ve imanlı olmak farklı. Inanç demiyorum. Bu ayrım da çok yapılamıyor. Sap samana karışıyor. Imanlı, iman. Hatta bunu Hristiyanlar bile o Türkçe kitaplarında imanlı diye kullanıyorlar. Bak güzel bir tespit doğru. Öyle doğuya doğru. Imanlı, iman, o apayrı bir şey. O emniyete teslim olmuş, ilahi düzene teslim olmuş, dürüst vatandaş. Dürüst o. Dürüst kul. Onun dışındakiler hepsi yasalara aykırı davranan anarşik terörist eşkıya. Peki onunla bu bir olur mu?

Tamam ırkların farklı olması, renklerinin farklı olması, cinsiyetlerin farklı olması eyvallah baş üstüne, farklı olabilir. Olması lazım. Zenginlik. Rahmet. Ama bu iman konusu din konusu farklı. Din iman üstünlük aracıdır. Bakın dil, ırk, renk, cins değil, üstünlük aracı din imandır. Takvadır. Rabbe saygıdır. Din imandır. Dinsizlik, düzensizlik, imansızlık, emniyetsizlik. Hatta meymenetsizlik, meymenetsiz imansız. Meymenet yemin yani. Adamın güvenli değil. Güvenli yok. Emniyet yok. Emniyet güven yok. Fireni yok, sigortası yok. Emniyetsiz, meymenetsiz. Meymenetsiz imansız. Dolayısıyla onlar bir eşit olmaz. Orada Islam dini üzere olan Allah'a iman üzere olan birisi üstündür. Onun kaygılanmasına, hüzünlenmesine gerek yok. Üstün olan odur. Bu üstünlük de birilerine torpille miras olarak genetik olarak verilmiş değil, kendi alın terinden, bilinciyle, bile bile, öyle klasik, babadan oğula tarzı değil, o tarzdan bahsedilmiyor. Ama bilinçli bileğinin hakkıyla iman eden bir Islam'a teslim olan o düzene uyum sağlayan rapt olan birileri üstündür. Onun dışında hiçbir üstünlük aracı yoktur.  

Diğerleri farklı olacak, cahili hamayet olmayacak, ayrımcılık olmayacak, torpil olmayacak, ötekileştirme olmayacak ama bunlara dini de karıştırıp her din olabilir, farketmez denemez. Onların dini ideolojik farklılıklar rahmet değil, dalalet. Ama Islam ise apayrı o bir üstünlük aracıdır. Bunlar fark etmez. Hangi dinden olursa fark etmez denemez Hadi oradan. Ha belki şu dünyada geçici Allah imtihan ediyor. Herkes imtihan sorusunda sıraya oturtmuş. Herkes benzer sorulara cevaplar veriyor. İmtihan sırasında kayırmacılık yok. Ama netice olarak kazananla kaybeden, doğru cevaplayanla yanlış cevaplayan bir olabilir mi? Böyle bir şey olabilir mi ya? Fark etmez diye birisi yüzde yüz doğru yapmış öbürü hepsine yanlış. Hem kavlen hem yazı olarak hem de fiilen, halen bunlar bir olur mu ya? Bir olmaz. Bu hangi kafa böyle bunları eşitleme, bunları fark etmez demek haşa. 

Allah'ın yaratması baş üstüne her renge saygı, her ırka saygı, ama din fark eder. Islamsa imansa eyvallah baş üstüne. Dünya ahiret o üstündür onun hüzünlenmesine gerek yok. Ve gevşemesin de, bu istikrar üzere devam etsin. Kimsenin onu eşitleştirmesi, diğerlerine müsavi tutması onu enterese etmez. O yoluna devam. Gevşemeden hüzünlenmeden yola devam. Dolayısıyla eğer eğer imanlıysanız, Islam dini üzereyseniz bir din düzen üzereyseniz üstünsünüz. Din de insanların gözünde öcüleştirildi. Din demek eşittir düzen. Bir de ilahi düzen. Tadından yenmez. Dünya ahiret. Dolayısıyla o öyle bir şey, dinli imanlı, bu bir üstünlüktür. Onun dışındakiler çöpe, Allah'ın fıtraten yaratması ise saygı duyulacaktır. 

 Ne mutlu farkında olanlara, ne mutlu imanlı olanlara ne mutlu Islam dini, düzeni üzere olanlara, lanet olsun o çapulculara.

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Arslan / RABBİYATCI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.