logo

MİSAK-I MİLLİ,KUTSAL TESLİMİYET!

AYHAN KÖSEOĞLU

facebook
AYHAN KÖSEOĞLU
ayhan.koseoglu@sonsaat.com.tr

MİSAK-I MİLLİ;TESLİMİYET YEMİNİ…

Mîsâk-ı Millî (Osmanlı Türkçesiميثاق ملى) veya Millî Misak (Günümüz Türkçesi ile Millî Yemin veya Ulusal Ant), Türk Kurtuluş Savaşı‘nın siyasi manifestosu olan altı maddelik bildiri. İstanbul‘da toplanan son Meclis-i Mebûsan tarafından 28 Ocak 1920’de oy birliği ile kabul edilmiş ve 17 Şubat’ta kamuoyuna açıklanmıştır. Bildiri, I. Dünya Savaşı‘nı sona erdirecek olan Mondros Barış antlaşmasında Türkiye’nin kabul ettiği  barış şartlarını içerir.

Misak-ı Milli Orijinal Belgesi…

Bildiri mecliste Ahd-i Millî Beyannâmesi adıyla kabul edilmiş, ancak daha sonra “Mîsâk-ı Millî” olarak anılmıştır. Her iki deyim de Ulusal Yemin anlamına da gelir. Türkiye Cumhuriyeti‘nin sınırları, büyük ölçüde, Mîsâk-ı Millî ilkeleri doğrultusunda oluşmuştur.

Osmanlı Meclisi bunu kabul etti ve daha sonra dağıldı.

Misak-ı Milli diye adlandırılan belge 6 madde olup Mondros Mütarekesinin kelime oyunları ile Yumuşatılmış bir şekilde kabulüdür.

Mondros Mütarekesine aykırı hiçbir maddesi yoktur ve aksine galip devletlerin tamamınca onaylanarak alınmış karardır.

Bakmayın öyle Kars,Ardahan,Batum,Batı Trakya ve Arap Bölgelerinde referandum yapılacak safsatalarına zaten bu bölgelere fiili durum olup zaman içinde de yeni kurulan Ankarada’ki Cumhuriyet Hükümetleri Mondrosu kabul etmişler ve buna göre yeni devletin sınırlarını şekillendirmişlerdir,Hatta diyebilirizki Mondros ile Türklere bırakılan coğrafyaları bile daha sonra teslim etmişlerdir.

Mesela Batum,Musul ve daha birçok vatan Coğrafyasını Ankara Hükümetleri Denge -teslimiyet- Politikaları ile Yurtta sulh,Cihanda sulh safsatası ile teslim etmişlerdir.

Misak-ı Milli,Misak-ı Milli diye kutsadığımız kararlar aslında kayıtsız şartşız teslimiyet yeminidir.

Son Osmanlı Meclisi Batıya karşı Yemin Billah ediyor;Vallahi Billahi Mondrosu kabul ediyoruz diye ve tatmin olmuyor Mondrosun üzerine Batum,Musul,Halep,Gümülcine ve Koskoca Batı Trakyayı ve daha birçok vatan toprağınıda hediye ediyorlar.

Bunun karşılığında da galip Devletler Ankara hükümetini tanıyorlar.

Fazla uzatmayalım,Velhasılı MİSAK-I MİLLİ diye kutsanan kararlar öyle sanıldığı gibi Başkaldırı felan değil kayıtsız şartsız teslimiyettir.Batıya bize verdiğiniz Çorak Anadolu toprakları bize yeter ve bundan sonrada bir hak talep etmeyeceğiz Yeminidir.

Bu Yemin bizleri bağlarmı,bağlamaz mı!?

Onu tartışmak lazım.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLAÇ SAVAŞLARI VE CORONA VİRÜS (2)

  06 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  Artık  gelen ölüm haberlerine alışır olduk. Başlarda çok büyük tereddütler ve korkular vardı, şimdi normal gelmeye başladı. Herkes corona virüs uzmanı ve her türlü tedaviyi biliyor. Ama asıl yapılması gerekenleri yapmıyoruz. Sayın Bakan, ‘’ Kesinlikle maskesiz dışarı çıkılmayacak mesafeler korunacak’’ demesine rağmen hala vurdum duymaz tavırlarımızla toplumu tehdit etmeye devam ediyoruz. Doğal olarak bu tavır, sürecin uzaması ile beraber vaka sayısını da artırıyor. Bu işin birincil ve en önemli kısmı… Corona ile beraber dünya ülkeleri,...
 • CORONA DOLANDIRICILARI

  06 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  Türkiye’de de koronavirüs vakalarının görülmesiyle birlikte bazı dolandırıcılar toplumdaki hassasiyeti kullanmaya başladı. Her şartta ve ortamda kendilerine yeni yöntemler bulmayı başaran dolandırıcıların bu kez de Koronavirüs’ü kullanarak vatandaşı dolandırıyor.Birçok bölgede  evlerin kapısını çalıp, sağlık görevlisi olduğunu söyleyerek, koronavirüs taraması yapacaklarını iddia eden kişiler, vatandaşları dolandırmaya çalışıyorlar. Eve gelen dolandırıcılar, yaşlı ve kimsesiz, vatandaşların zaaflarından yararlanarak onları bir şekilde kand...
 • YETİM VE KİMSESİZLERE SAHİP ÇIKALIM

  05 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  Allah'(c.c)ın bütün fiilleri bir hikmete, bir sebebe bağlı olarak tecelli eder.  O, hikmetinin gereği insanları farklı imkan ve özelliklerde yaratmıştır. Bu sebeple, zengin-fakir; kadın-erkek; hasta-sağlıklı; yetim-yetim olmayan; güçlü-zayıf... insanlar  toplumda her zaman olmuştur. Allah, anne-baba şefkatinden mahrum ettiği yetimleri; maddi ve fiziki yönden eksik bıraktığı kimseleri dünyada yalnız bırakmamış, emirleriyle koruması altına almış ve onlar için özel hükümler koymuştur. Kur'an-ı Kerim'in birçok  yerinde doğrudan veya dolaylı olarak...
 • DÜNYAYI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE : İŞSİZLİK

  05 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  Küresel piyasalarda çift haneli işsizlik endişesi başladı.                   COVID-19 salgını nedeniyle  küresel iş gücü piyasası da nasibini alıyor. Tüm dünyada İş yerleri ve fabrikaların kapanması, üretime ara verilmesi ya da sınırlı sayıda işçi çalıştırılmaya başlanması neticesinde ülkelerde işsizlik oranlarının yükselmesine, işsizliğin çift hanelere doğru gideceğine dair endişelerin  artmasına neden oldu. ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, salgınının iş gücü piyasasını etkilemesiyle 21 Mart ile b...