logo

MİSAK-I MİLLİ,KUTSAL TESLİMİYET!


facebook
AYHAN KÖSEOĞLU
ayhan.koseoglu@sonsaat.com.tr

MİSAK-I MİLLİ;TESLİMİYET YEMİNİ…

Mîsâk-ı Millî (Osmanlı Türkçesiميثاق ملى) veya Millî Misak (Günümüz Türkçesi ile Millî Yemin veya Ulusal Ant), Türk Kurtuluş Savaşı‘nın siyasi manifestosu olan altı maddelik bildiri. İstanbul‘da toplanan son Meclis-i Mebûsan tarafından 28 Ocak 1920’de oy birliği ile kabul edilmiş ve 17 Şubat’ta kamuoyuna açıklanmıştır. Bildiri, I. Dünya Savaşı‘nı sona erdirecek olan Mondros Barış antlaşmasında Türkiye’nin kabul ettiği  barış şartlarını içerir.

Misak-ı Milli Orijinal Belgesi…

Bildiri mecliste Ahd-i Millî Beyannâmesi adıyla kabul edilmiş, ancak daha sonra “Mîsâk-ı Millî” olarak anılmıştır. Her iki deyim de Ulusal Yemin anlamına da gelir. Türkiye Cumhuriyeti‘nin sınırları, büyük ölçüde, Mîsâk-ı Millî ilkeleri doğrultusunda oluşmuştur.

Osmanlı Meclisi bunu kabul etti ve daha sonra dağıldı.

Misak-ı Milli diye adlandırılan belge 6 madde olup Mondros Mütarekesinin kelime oyunları ile Yumuşatılmış bir şekilde kabulüdür.

Mondros Mütarekesine aykırı hiçbir maddesi yoktur ve aksine galip devletlerin tamamınca onaylanarak alınmış karardır.

Bakmayın öyle Kars,Ardahan,Batum,Batı Trakya ve Arap Bölgelerinde referandum yapılacak safsatalarına zaten bu bölgelere fiili durum olup zaman içinde de yeni kurulan Ankarada’ki Cumhuriyet Hükümetleri Mondrosu kabul etmişler ve buna göre yeni devletin sınırlarını şekillendirmişlerdir,Hatta diyebilirizki Mondros ile Türklere bırakılan coğrafyaları bile daha sonra teslim etmişlerdir.

Mesela Batum,Musul ve daha birçok vatan Coğrafyasını Ankara Hükümetleri Denge -teslimiyet- Politikaları ile Yurtta sulh,Cihanda sulh safsatası ile teslim etmişlerdir.

Misak-ı Milli,Misak-ı Milli diye kutsadığımız kararlar aslında kayıtsız şartşız teslimiyet yeminidir.

Son Osmanlı Meclisi Batıya karşı Yemin Billah ediyor;Vallahi Billahi Mondrosu kabul ediyoruz diye ve tatmin olmuyor Mondrosun üzerine Batum,Musul,Halep,Gümülcine ve Koskoca Batı Trakyayı ve daha birçok vatan toprağınıda hediye ediyorlar.

Bunun karşılığında da galip Devletler Ankara hükümetini tanıyorlar.

Fazla uzatmayalım,Velhasılı MİSAK-I MİLLİ diye kutsanan kararlar öyle sanıldığı gibi Başkaldırı felan değil kayıtsız şartsız teslimiyettir.Batıya bize verdiğiniz Çorak Anadolu toprakları bize yeter ve bundan sonrada bir hak talep etmeyeceğiz Yeminidir.

Bu Yemin bizleri bağlarmı,bağlamaz mı!?

Onu tartışmak lazım.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MİSAK-I MİLLİ,KUTSAL TESLİMİYET!

  08 Şubat 2020 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  MİSAK-I MİLLİ;TESLİMİYET YEMİNİ… Mîsâk-ı Millî (Osmanlı Türkçesi: ميثاق ملى) veya Millî Misak (Günümüz Türkçesi ile Millî Yemin veya Ulusal Ant), Türk Kurtuluş Savaşı'nın siyasi manifestosu olan altı maddelik bildiri. İstanbul'da toplanan son Meclis-i Mebûsan tarafından 28 Ocak 1920'de oy birliği ile kabul edilmiş ve 17 Şubat'ta kamuoyuna açıklanmıştır. Bildiri, I. Dünya Savaşı'nı sona erdirecek olan Mondros Barış antlaşmasında Türkiye'nin kabul ettiği  barış şa...
 • MUKTEDİR İKTİDAR;AKPARTİ.!

  28 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları

  AKPARTİ2001 yılında iktidara geldiği zaman böyle olacağını beklemiyordu.Yılların Milli Görüşçüleri iktidarda bu kadar kalcaklarını sanmıyorlardı.Gene eskisi gibi birkaç yıl kalıp bir şekilde iktidardan uzaklaştırılacaklarını sanıyorlardı.Bu düşüncelerinde haksızda sayılmazlardı.2000 li yılların başlarında Akparti iktidarlarının ilk yıllarında Zinde Güçler (!) denen köhnemiş zihniyet Akpartiyi iktidardan uzaklaştırmak için bir kaç sağlam teşebbüste bulundu da.Akpartide bu iktidarda fazla kalamayacağım düşüncesi ile fırsatı ganimete çevirme fik...
 • İSLAMOFOBİ&İSLAMODIUM

  25 Ocak 2020 Genel, Gündem, Köşe Yazıları

  İSLAMODIUM&İSLAMOFOBİ Batı medeniyeti Hristiyanlık Kültürü ile beraber korku ve Nefret ikilisi üzerine kurulmuş , bu şekilde büyümüştür.Bu konuda en büyük işi Vatikan/Kilise yapmıştır. Yönetmekte oldukları Kitleleri önce Bir gruba karşı korkutmuşlar daha sonra bu korku ile önce Kitleyi kontrol altına alıp akabinde ise Korkulan Karşı tarafa düşmanlığı,nefreti pompalayarak daha fazla Büyümüş daha fazla zenginleşmişler. Krallar,prensler,İmparatorlar,ama en önemlisi zenginleşen,güçlenen hep kilise olmuş. Fakat korkulan taraf işin ...
 • KANAL İSTANUL/KATARLI ARSA SAHİPLERİ ve PAVLOVUN KÖPEKLERİ.

  28 Aralık 2019 Köşe Yazıları

  KANAL İSTANUL/KATARLI ARSA SAHİPLERİ ve PAVLOVUN KÖPEKLERİ.                 Antalya,Fethiye,Kuşadası veya diğer Ege ve Akdeniz bölgesindeki İl ve ilçelerde yerleşik yaşayan tanıdıklarınız varsa sormanız mümkün.                 Şu anda Bu bölgelerde binlerce ve hatta onbinlerce mülk sahibi Alman,İngiliz,Rus,Fransız var. Bunlar taşınmazların malikleri ve buralarda yaşamaktalar. Hatta öy...