logo

PETRA…

ŞEYMA TAŞCI

ŞEYMA TAŞCI
seyma.tasci@sonsaat.com.tr

Şeyma TAŞCI

Sebahattin Zaim Üniversitesi

İslami Bilimler Fakültesi

Hz. Nuh’un soyundan gelen Nebatilerin mistik kayıp şehri ;

Petra , Namı diğer Rose City . 

Perslerden kaçan Nebatilerin , Ürdün’ün 60 km ötesindeki Akabe şehrinde sığındığı bir vadi burası .

Uçsuz bucaksızlığın içine insan eliyle oyulmuş , çölün ortasında yapılan su kanalları sistemiyle müthiş bir mühendislik harikası.

Şehir kumtaşı kayalarından oluşup güneşin açısına göre renk değiştiriyor. Ne zaman inşa edildiği bilinmeyen bu yapının %85 i hala yeraltında.

50 Dinar vererek 1 buçuk km uzunluğunda ‘sig’ adında büyülü bir yoldan giriyorsunuz şehre.

O uzun dar geçit , renkleriyle ve dokusuyla merak tohumu atmaya başlıyor içinize. Yolun sonunda şehrin en görkemli yapısıyla buluşuyor bu renkler. 

El Khazneh …

Firavun’un hazinesi anlamına gelen 39 m uzunluğundaki yapı, bilinen yapı tekniklerinin aksine yukarıdan aşağı doğru inşa ediliyor. Ne yazık ki amacı hala bilinmiyor. Dönemin en önemli 3 ticaret yolunun kesiştiği yer olduğu için kültür etkileşimi yaşıyor Nebatiler .

Bu sebeptendir ki El Khazneh helenistik figürler taşıyor üstünde. 

Sonra geniş bir havzaya açılıyor bu yapı.

Sanılanın aksine burası El Khazneh’ den ibaret değil çünkü .

İçerisinde bir tapınak , bir amfi tiyatro ve çokça mezar barındırıyor. 

500 yıl yaşıyor Nebatiler burada .

Sonra gizemli bir şekilde arkalarında hiç iz bırakmadan gidiyorlar buradan.

Bunun normal bir terk ediliş olmadığının herkes farkında .

Kuran’da adı geçen helak olmuş Semut kavminin Nebatiler olduğu düşünülüyor. Uzun yıllar terk edilmiş kalıyor Petra .

Yalnızlığına rağmen ayakta duruyor , bir gün tekrar eski görkemine kavuşmayı bekliyor .

Keza öyle de oluyor…

1800’lü yıllarda o şanslı kişi Burckhardt rast geliyor Petra’ya , ve yeniden doğuyor . 2007’de ise dünyanın yeni 7 harikasından biri oluyor.

Eğer bir gün görmek isterseniz hiç de zor değil.

Türkiyeden sadece 3 saat uzaklıktaki Ürdün son derece misafirperver bir ülke . Giderseniz benden selam söyleyin.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

PETRA…” için 1 yorum

 1. Petra, oradaki insanlara ne ifade etmiş? Onlar için neden önemli? Bir yapı yada tarihi olarak değil, orayı Petra yapan insanlar için Petra neden böyle değerli olmuş?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİTCOİN Mİ? BİR KOYUN MU?

  30 Mart 2020 Köşe Yazıları

  RECEP TAŞCI Yıllar öncesinde kredi kartı ne ise bugün kripto para odur. Ayak uydurmak için geçen süre kitlelerin algılama gücü ile doğru orantılıdır. Değişime ayak uyduramayan toplumlar her zaman yok olmuşlardır. İşlemlerini güvence altına alabilmek adına kriptoloji (özel şifreleme sistemleri) kullanan, çalışma şekli itibarı ile nakit paraya alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık Uluslara...
 • SON SÖZÜM

  30 Mart 2020 Köşe Yazıları

  FATİH DADAŞOĞLU Söyledim olmadı sustum olmadı Zulme nefretimi kustum olmadı Benden ırak deyip bunca acıya Vicdanımı ipe astım olmadı Karnı tok olanlar yan gelip yatsın ...
 • ATEŞ CİĞERİMİZİ YAKIYOR…

  29 Mart 2020 Köşe Yazıları

  Anadolu çocuklarına Hamza gibi ağlayan yokmu.? Bu toprakların mayası mıdır gözyaşı, ‪Dinmez mi yüreklerimizi parçalayan acılar? ‪Yine şehitler gözyaşlarımızla yıkanıp yüreğimize gömülecek... Yine acı varıp yakınlarının ciğerine çöreklenecek... Başın sağolsun diyoruz ama acıyı hafifletmiyor işte... Hazreti Hamza’nın (r.a) ağlayanı yoktu Uhud Harbi dönüşü Medine’de herkes kendi yakını için gözyaşı döküyordu. Şehitler için ağlanıyor, yaralananlar için ağlanıyor ve yaralanıp da evinde ölenler için feryadlar yükseliyordu. O hengâmede unutu...
 • VATAN VE ŞEHADET

  29 Mart 2020 Köşe Yazıları

  “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” Tarihimiz vatan savunması uğrunda verilmiş nice savaşlar ve nice şehitlerle doludur. Türk Milleti için vatanın apayrı bir anlamı vardır. Ecdadımız canı pahasına yurdunu savunmuş, sayısız şehitler vererek bu güzel yurdu bizlere miras bırakmış,emanet etmiştir. Yine yurdumuzu iç ve dış düşmanlardan korumak, bizleri güvende tutmak adına sınır dışında görev yapan canlarımız şehit oldu. Dil söyleyecek ,kalem yazacak kelime bulamıyor. Boğazımız düğümleni...