DOLAR 18,0651 -0.1%
EURO 18,2534 -0.19%
ALTIN 1.019,22-0,21
BITCOIN 412403-2,05%
İstanbul
28°

AÇIK

Maymun çiçeği virüsü Türkiye’de var mı? Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır?

Maymun çiçeği virüsü Türkiye’de var mı? Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır?

Maymun çiçeği virüsü Türkiye’de var mı? Maymun çiçeği hastalığı nasıl bulaşır? Son dakika maymun çiçeği virüsü haberi herkesi merak ettiriyor. Maymun çiçeği belirtileri neler? Bakan Koca kötü haberi duyurdu. Türkiye’de ilk maymun çiçeği hastalığı tespit edildi.

KOCA’NIN AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada, 37 yaşındaki bir hastada maymun çiçeği hastalığı tespit edildiğini belirtti.

Bağışıklık sistemi yetersizliği olan hastanın tecrit edildiğini aktaran Koca, “Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi, bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor.” dedi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Maymun çiçeği virüsü Türkiye’de var mı sorusu cevap buldu. Virüs ilk olarak 1958 tarihinde bilimsel araştırmalarda kullanılan bir maymun kolonisinde tespit edilmiş olduğu için bu ismi almıştır.

Küresel aşılamanın yapılması ile birlikte 1980 yılı itibarıyla son bulan çiçek virüsü ile maymun çiçeği virüsü arasında genetik benzerlik bulunmaktadır. Bu yüzden çiçek aşısı yaptıran kişiler, maymun çiçeğine karşı da bir miktar koruma ihtimali taşımaktadır. Bu virüs insanlarda ilk defa 1970’de görülmüştür.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ HAYVANLARDAN İNSANLARA NASIL GEÇER?

Maymun çiçeği virüsü Türkiye’de var mı? açıklamasını herkes merak ediyordu. Koca’nın açıklaması ardından herkes nasıl bulaştığını merak etti. Maymun çiçeği virüsünü taşıyan hayvanlar, fiziksel temas ile bu virüsü insanlara bulaştırabiliyor. Bu hayvanlar arasında kemirgenler ve primatlar bulunuyor. Bulaşı riskini azaltmak için vahşi hayvanlarla korumasız temas edilmemesi, özellikle de hasta olan hayvanlardan veya ölü hayvanlardan uzak durulması tavsiye ediliyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

İnsanlara özellikle maymunlar ve çeşitli kemirgen türlerinden bulaşan MPV, enfekte hayvanlar, bunların salgıları veya kanları, dışkıları veya doku ile teması yoluyla oluşuyor. Hastalık, enfekte hayvanların etiyle temas edilmesi veya bunların tüketilmesi sonrasında da ortaya çıkabiliyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR,?

Maymun çiçeği virüsünden korunmanın en önemli yolu, virüsü taşıdığından şüphelenilen kişiler ile fiziksel temas kurmamaktır. Bu sebeple, sağlık çalışanları ve virüsü taşıyanlarla beraber yaşayanların, lezyonlarla doğrudan temas etmemesi ve maske takması, virüsü taşıyanların yaralarının üzerine kapatması, kendilerini izole etmesi ve maske takması önerilmektedir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.