logo

SANAYİNİN ÇARKLARI YENİDEN DÖNMEYE BAŞLADI

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

RECEP TAŞCI

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan sanayi üretim endeksine göre

sanayi üretimi Eylül 2018 ila Ağustos 2019 arasındaki dönemde her ay düşüş kaydetmişti. Bu düşüş  2019 Eylül ayından itibaren yön değiştirmişti.

Takvim etkisinden arındırılmış yıllık değişim oranları  göre Eylül ayında yüzde 3,4, Ekim ayında yüzde 3,8, Kasım ayında yüzde 4,9 oranında artan sanayi üretimi Aralık ayında ise yıllık yüzde 8,6 arttı.

2018’e ait bir çok ekonomik veri kurlardaki şok  yüzünden olumsuz geldiği için 2019 yılına ait rakamlar baz etkisi nedeniyle olumlu bir tablo çizdi. 

Sanayi üretimini incelediğimizde Aralık ayında ara malı yüzde 10,6, sermaye malı yüzde 12,4, dayanıklı tüketim malları yüzde 4,8 ve dayanıksız tüketim malları yüzde 6,3 arttığını görmekteyiz. 

Sanayinin alt sektörlerine gelince  (2015=100 referans yıllı)  2019 yılı Aralık ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,3 arttı.

Sanayi üretimi aylık  yüzde 1,9 arttı. Sanayinin alt sektörlerine baktığımızda , 2019 yılı Aralık ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,8 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2019 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,8 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 1,5 arttığını görüyoruz. 

Toplamda sanayi üretimi içindeki en büyük pay imalat sanayi sektörüne ait. İstanbul Sanayi Odası’nın yayımladığı Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri de sanayi üretimindeki artışı desteklediğini görüyoruz. 

Aralık’ta 49,5 olarak ölçülen PMI Ocak’ta 51,3’e yükselerek son 22 aylık dönemde ilk kez eşik değer 50,0’nin üzerinde gerçekleşti ve sektörün faaliyet koşullarında ılımlı iyileşmeyi işaret ediyor. 

İç ve Dış Talepteki iyileşme, Ocak ayında yeni siparişlerin büyüme bölgesine geçmesini sağladı. Büyüme hızı ılımlı olmakla birlikte Mart 2018’den beri yukarı doğru seyrini gözlemliyoruz .

Siparişlerin yeniden artışa geçmesi, imalatçıların üretimi üst üste üçüncü ay genişletmesini sağladı.

Dolayısıyla İstihdamda da son 3 ayın ilk artışını kaydetmesi kaçınılmaz oldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİTCOİN Mİ? BİR KOYUN MU?

  30 Mart 2020 Köşe Yazıları

  RECEP TAŞCI Yıllar öncesinde kredi kartı ne ise bugün kripto para odur. Ayak uydurmak için geçen süre kitlelerin algılama gücü ile doğru orantılıdır. Değişime ayak uyduramayan toplumlar her zaman yok olmuşlardır. İşlemlerini güvence altına alabilmek adına kriptoloji (özel şifreleme sistemleri) kullanan, çalışma şekli itibarı ile nakit paraya alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık Uluslara...
 • SON SÖZÜM

  30 Mart 2020 Köşe Yazıları

  FATİH DADAŞOĞLU Söyledim olmadı sustum olmadı Zulme nefretimi kustum olmadı Benden ırak deyip bunca acıya Vicdanımı ipe astım olmadı Karnı tok olanlar yan gelip yatsın ...
 • ATEŞ CİĞERİMİZİ YAKIYOR…

  29 Mart 2020 Köşe Yazıları

  Anadolu çocuklarına Hamza gibi ağlayan yokmu.? Bu toprakların mayası mıdır gözyaşı, ‪Dinmez mi yüreklerimizi parçalayan acılar? ‪Yine şehitler gözyaşlarımızla yıkanıp yüreğimize gömülecek... Yine acı varıp yakınlarının ciğerine çöreklenecek... Başın sağolsun diyoruz ama acıyı hafifletmiyor işte... Hazreti Hamza’nın (r.a) ağlayanı yoktu Uhud Harbi dönüşü Medine’de herkes kendi yakını için gözyaşı döküyordu. Şehitler için ağlanıyor, yaralananlar için ağlanıyor ve yaralanıp da evinde ölenler için feryadlar yükseliyordu. O hengâmede unutu...
 • VATAN VE ŞEHADET

  29 Mart 2020 Köşe Yazıları

  “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” Tarihimiz vatan savunması uğrunda verilmiş nice savaşlar ve nice şehitlerle doludur. Türk Milleti için vatanın apayrı bir anlamı vardır. Ecdadımız canı pahasına yurdunu savunmuş, sayısız şehitler vererek bu güzel yurdu bizlere miras bırakmış,emanet etmiştir. Yine yurdumuzu iç ve dış düşmanlardan korumak, bizleri güvende tutmak adına sınır dışında görev yapan canlarımız şehit oldu. Dil söyleyecek ,kalem yazacak kelime bulamıyor. Boğazımız düğümleni...