logo

Türkiye’den büyük gözdağı: Üçüncü sondaj gemisi satın alındı

Türkiye’den büyük gözdağı: Üçüncü sondaj gemisi satın alındı

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına katılacak yeni gemisi Sertao, Türkiye Petrolleri Anonim ortaklığı tarafından 37.5 milyon dolara satın alındı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Doğu Akdeniz’de sondaj yapılacak sıfırı 600 milyon dolar olan Sertao isimli gemiyi, İngiltere’de yapılan bir açık arttırma aracılığı ile satın aldı. 

2012 yılında inşa edilen ve 2015 yılına kadar Brezilyalı menşeli bir şirketin kullandığı Marshall Adaları bayraklı gemi, İngiltere’nin Port Talbot Limanı’nda iki yıldır bekleme halinde duruyordu. 11 bin 400 metre derinlikte 3 bin metre sondaj açabililen gemi, düzenlenen açıkartırma sonucu 37.5 milyon dolara TPAO’nun oldu.

SAMSUNG İNŞA ETTİ

Samsung tarafından Güney Korede’de 2012 yılında inşa edilen ve 2015 yılına kadar Brezilyalı bir firma tarafından tarafından kullanılan sondaj gemisi çok yüksek basınç ve sıcaklık altında dahi görevini yerine getirebiliyor.

11 BİN METRE DERİNLİĞE ULAŞABİLİYOR

11 bin 400 metre derinliğe ulaşıp 3 bin metre sondaj yapabilen 61 bin DWT’lik Marshall Adaları bayraklı Sertao’nun uzunluğu 227, genişliği 42, suyun altında kalan kısmı ise 12 metre. Dünyada Türkiye’nin Fatih ve Yavuz adını verdiği derin deniz sondaj gemilerinin özelliklerini taşıyan 16 gemi bulunuyor. Bunlardan ikisi Türkiye’nin, bu gemilerin ise 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme özelliği bulunuyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ