logo

TÜRKİYE’NİN YALNIZLIĞI

BÜLENT SARIDİKEN

BÜLENT SARIDİKEN
bulent.saridiken@sonsaat.com.tr

Ak Parti hükümeti iktidara geldiği günden  bu yana, özellikle dış siyasete verdiği önem Sayın Erdoğan’ın yaptığı yurt dışı performansları ile ortada.

Dünya liderleri içerisinde en fazla ülke ziyareti yapan lider durumunda. Bu da sayın Erdoğan’ın yurt dışı gezilerine verdiği önemi ortaya koymakta. Bunun semerelerini de aldığımız bir gerçek.

İhracat rakamlarına baktığımızda 2002 ile 2019 rakamlarının arasındaki farkın yüzde 500 lerin üzerine çıkmış olduğunu görüyoruz. Bu sonuç dış siyasetin ne kadar doğru bir kararlılık içerisinde yürüdüğünü gösteren önemli bir rakam.

Bu ekonomik tablo ile beraber bir de siyasi tabloya bakarsak Türkiye’nin yalnız bir ülke olduğu da bir gerçek . Özellikle Türkiye’nin hem ekonomik hem de siyasi olarak büyümesini istemeyen Batı  ve Rusya’nın, Türkiye’nin Orta Doğu ve Suriye’de uyguladığı siyasi ve askeri politikalara karşı farklı refleksler verdiğini görüyoruz. Rusya’nın  özellikle Suriye politikasında başlarda, Türkiye ile ortak bir süreci kapsasa da, Astana sürecinin bozulması ile gerçek amaçlarının Türkiye ile ortak bir politikadan ziyade, tamamen kendi çıkarlarına yönelik bir düşüncenin içerisinde olduklarını ortaya koymuştur. Suriye ve Orta  Doğuda etkin bir Türkiye kimsenin işine gelmez. Bu yüzden oynanan siyasi ve askeri oyunları Türkiye olarak iyi analiz edip, bu analiz sonuçlarına göre  gardımızı almalıyız.

Daha evvel mükerrer defalar oyuna getirildiğimiz gerçeğini unutmadan,  İslam’ın emir ve yasaklarına uyarak, ecdadımızın  prensipleri doğrultusunda şefkat ve merhamet, adalet ve riayet politikalarını uygulayarak, daha keskin ve net bir siyasi yönetim içerisine girmeliyiz.

Bu veriler ışığında Türkiye yalnız bir ülkedir.

Her zaman kendi göbek bağını kendi kesmiştir.

Türkiye Lider ülke konumundadır. Ondan umut bekleyen ülkeler var.

Türkiye adil bir ülkedir. Ondan adalet bekleyen ülkeler var.

Bunlar bile Türkiye’nin güçlü olması için yeterli sebeplerdir. Dünyada şuan adalet dağıtacak Türkiye’den başka bir ülke de yoktur. Allah ülkemize ve Devletimize zeval vermesin. Bu günkü imkanlarımızı daha da artırsın . Yoksa ne Müslüman ülkelerden ne de Müslüman olmayanlardan hiç kimseye fayda yok. Bu gün Filistin’ bu durumda olmasının en büyük sebeplerinden biride Müslüman Arap ülkeleridir. Kendi  inancındaki ülkeleri bile sahip çıkmayan bu ahmaklar zannediyor musunuz bu rüyadan uyanacak.

Yalnız olan Türkiye yalnız olanların umududur.

Bunu unutmamak gerek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • VİRÜSLER POZİTİF İNSANLARI SEVMEZLER!

  04 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  Değerli Dostlar, Bu yazımda sizlerle bir süredir bütün dünyanın savaş verdiği virüs konusunun bir çoğumuz üzerinde yarattığı olumsuz duygular ve bunların davranışlarımıza yansımasıyla ilgili deneyimlediklerimden bahsetmek istiyorum. Konuya endişe ve kaygılarımızın nasıl oluşabildiğinden başlamak istiyorum. Endişe ve kaygılarımızı zihnimizde aynı bir Holywood filminin senaryosu gibi, kendi ellerimizle yazarız. Örneğin, çocuğumuz ergenlik dönemine girmiştir ve bu dönemde kafası dağınıktır, ders notları düşmeye başlamıştır, aslında doğal bi...
 • MAHŞERİN PROVASI

  04 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  Bir mikrop dünyayı esir aldı, adeta dize getirdi.Askerlik günleri gibi  şafak saydık, evlere daldık.iyi ki Dünyayı evimize taşıyan  tv var.Her daim elimizin altında, hatta yastığımızın yanı başında şarz aleti  ile birlikte en iyi arkadaşımız  cep telefonlarımız gözümüz, kulağımız oldu.Günlük , haftalık gazeteleri aldırarak ne var ne yok göz  gezdirirken  maçları da  özlemedik değil hazır evdeyken…  Eve  kapanınca neler yapmadık ki..? Yapılanları sosyal medyaya atarak hünerler gösterildi.Kadınlar ...
 • EVDE KAL TÜRKİYE

  03 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  Bütün dünya gibi bizim ülkemizde de “ korona virüs” can kayıplarına neden olan korkunç bir sorun olarak yaşanıyor, Üstelik herkes dehşet içinde evine kapandı. Çünkü dışarda hastalık riski çok yüksek! İnsanlar tek başlarına bir sürü sorun yaşıyorlar. Korku ve yalnızlık duygusu, beraberinde çaresizliği de yaşatıyor insana. Herkesin kendi sorunlarıyla baş etmekte yapayalnız kaldığı ve can kaygısıyla korktuğu bir ortamda, tüm korku ve endişelerinden ancak bir ve beraber olarak kurtarma şansı dahi vermiyor bu lanet salgın. Korkan ve can kayg...
 • ÇOCUK EĞİTİMİ

  03 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  Çocuk, anne ve babaya Allah’ın bir hediyesi ve emanetidir. Allah’ın bize hediyesi ve emaneti olan çocuklarımıza karşı bir takım görev ve sorumluluklarımız vardır. Çocuğun eğitimi bu sorumlulukların en önemlisidir. Çocuk eğitimin bir parçası da din eğitimidir. Çünkü din duygusu ve Allah fikri insanlarda fıtri bir duygudur. Bu duygunun yönlendirilmesi birinci derecede anne ve babaya aittir. Çocuk doğarken birlikte doğduğu bu duygu doğrultusunda eğitilmeyecek ve dini yükümlülükleri öğretilmeyecek olursa, çocuk büyüdükçe çevreden gelen bir takım s...