DOLAR 15,7755 -0.64%
EURO 16,8404 0.19%
ALTIN 941,54-0,09
BITCOIN 476651-0,24%
İstanbul
°

02:00

İMSAK VAKTİ

Camilerden Toplanan Yardımlar

Camilerden Toplanan Yardımlar

Bir adım geçince nereye yardım ettiğimizi de unuturuz ama çoğu zaman boş geçmeyiz az çok bir şeyler atarız hatta olmasa şaşırırız…

Çocuğumuz içerdeyken yada daha Camiye girmeden küçük bir para ayırmışızdır yardım kutusuna atmak için, eğer o hafta yardım kutusu orada olmasa atacağı para elinde kalır..

Bu bizim yardım severliğimiz..!

Belki de bizi ayakta tutan dinamiklerimizden birisi.!!!

Şimdi biraz bunun üzerine düşünelim

Attığımız üç beş kuruşun yıllık miktarı hakkında tahmini olan var mı bilmiyorum eğer bunu genele vurursanız çıkan rakamı hayal bile edemezsiniz.

Mesela sadece İstanbul genelinde ki rakamı minimum düzeyde hesaplarsanız yılda üç yüz milyon TL civarında desem hata payını da hesap ederek yarısını söylemiş olurum. Evet, yanlış değil rakamlar bu düzeyde, hele hele yaşanan toplumsal olayları da eklersek deprem sel gibi bir faaliyet varsa bu rakam iki üç katına çıkıyor.

Asıl konumuz ve hepimizin aklını kurcalayan bu rakamın denetimi, kontrolü ve doğru yere ulaşıp ulaşmadığı.?!? Özellikle belirtmek istiyorum ulaşmıyordur demiyorum beklide fazlası ile ulaşıyordur.Allahu alem.!!!

Hatta başımdan geçen bir olayı paylaşayım istedim

Gençlik yıllarımda bir Bayram sabahıydı bir karton kutu da benim elime verdiler, Caminin bir kapısına da siz durun dediler sanırım biraz acemilik vardı fazla bağıramadığımdan çok fazla para atan olmamıştı… Kutuda para az olunca diğer toplayanlara ayıp olmasın diye cebimde ki Bayram harçlığımı da kutuya atarak parayı biraz daha çoğalttım.

 

Netice itibarı ile hem bu konudaki şüpheleri ve suiistimalleri ortadan kaldırmak hem de bu asırda mabetlerimizin kapısına yakışmayan, imajımızı zedeleyen şu yardım toplama şeklimizi değiştirsek nasıl olur.?

 

Sayın Ali Erbaş Hoca.!

*- Her ne sebeple olursa olsun hiçbir Camide münferit yardım toplanmasına asla müsaade edilmeyerek yardımlar tek merkezde toplanmalı ve yine her Camiden toplanan yardımlar, ihtiyacı olan Camilere doğru orantılı bir şekilde dağıtılmalıdır.

*- Paranın takibi ve toplanmasına gelince; bunun için bir banka ile anlaşma yaparak Camilerin girişlerine bozuk parayı da tanımlaya bilen paramatikler konulmalı.

 

*- Camilerin müsait yerlerine konulan paramatikleri görevli bankanın personeli açıp kapatmalıdır böyle olunca görevlilerde rahat etmiş olur.

*- Yapılan her yardım anında aynı banka nezdinde açılan İl Müftülükleri hesabına aktarılmalı ve oluşan havuzdan bir miktarı ilgili Caminin hesabına, belli bir oranı da yine ayrı bir havuzda biriktirilerek yapımı devam eden Camilere ihtiyaç durumuna göre aktarılmalıdır.

Böyle olursa eğer..

1- Personel ile paranın teması kesildiğinden şaibe suiistimaller ortadan kalkmış olacaktır.

 

2- Yapılan her yardım elektronik ortamda anında kayıt altına alınarak kesinlikle kayıt dışı ve kayıp söz konusu olmayacaktır.

 

3- Giriş kaydı ve ilgili noktalara para naklide kayıt altında olacağı için kayıtsız harcamalarda kayıt altına alınarak takibi elektronik olarak daha kolay olacak.

 

4- Yardımların toplanması sözleşme yapılan ilgili banka tarafından yapılacağı için, bununla ilgili zaman kaybı ve iş gücünün de önüne geçilerek görevlilerinde asli görevlerini ifa etmek için daha fazla zamanları olacaktır.

 

5- Toplanan yardım miktarı dikkate alındığında; bu sistemin alt yapısı sözleşmenin yapılacağı banka tarafından yapılabilir.

 

6- Mevcut Cami dernekleri bünyelerinde bulunan, kendi öz kaynakları ve bizzat derneklere makbuz karşılığı yapılan yardımlar bu kapsamın dışında tutularak ve kendi tasarruflarında olmalıdır. Hiçbir dernek Cami önlerinde münferit yardım toplamamalıdır.

 

7- Din görevlileri tarafında vaaz ve hutbe sonrasında; yapılan duyurularla sistemin tanıtımı ve cemaatin bilgilendirilmesi sağlanmalıdır.

 

Bu sağlandığında emin olun daha güvenli bir ortam oluşup, akıllarda ki soru işaretleri silindikçe yapılan yardımlar katlanarak çoğalacaktır.

Tüm Diyanet Camiasına  en kalbi Muhabbetler sunarım

En az 10 karakter gerekli

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.