DOLAR 16,7112 0.4%
EURO 17,5149 0.64%
ALTIN 975,000,22
BITCOIN 326334-2,23%
İstanbul
23°

PARÇALI AZ BULUTLU

Devletimiz de Milletimiz de kazanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 21 Ağustos 2020'de Fatih sondaj gemisinin Karadeniz'de Sakarya Gaz Sahası'ndaki Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküp doğal gaz keşfettiğini açıklamış, söz konusu keşif, Türkiye'nin tarihindeki en büyük gaz keşfi olarak kayıtlara geçmişti. Bu çalışmaların devamında, 17 Ekim 2020’de Tuna-1 kuyusunda saptanan 85 milyar metreküp artışla toplam rezerv miktarının 405 milyar metreküpe ulaştı. Karadeniz’deki gaz rezervimiz Amasra-1 kuyusundaki 135 milyar metreküplük keşfin ardından da toplamda 540 milyar metreküpe ulaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 21 Ağustos 2020’de Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’ndaki Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküp doğal gaz keşfettiğini açıklamış, söz konusu keşif, Türkiye’nin tarihindeki en büyük gaz keşfi olarak kayıtlara geçmişti. Bu çalışmaların devamında, 17 Ekim 2020’de Tuna-1 kuyusunda saptanan 85 milyar metreküp artışla toplam rezerv miktarının 405 milyar metreküpe ulaştı. Karadeniz’deki gaz rezervimiz Amasra-1 kuyusundaki 135 milyar metreküplük keşfin ardından da toplamda 540 milyar metreküpe ulaştı.

Karadeniz’de keşfedilen gazın denizin altından karaya taşınması için başlatılan çalışmalardaki son ayak olan boru hattı döşeme çalışmaları da hız aldı. İki yıllık sabırla azimle devam eden çalışmaların artık sonuna gelindi. Gazın denizin altından taşınması için gerekli olan boru hattı ilk kaynak zamanı gelmişti. Pazartesi günüde Türkiye olarak ‘İlk Boru İndirme ve Kaynak Töreni’ ile yeni bir safhaya geçmenin mutlu sevinci ve heyecanını birlikte yaşadık.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 yıl önce müjdesini verdiği Karadeniz’de sondaj arama gemimiz Fatih’in keşfinin ardından Yavuz ve Kanuni sondaj gemilerinin de sondaj kuyularının hazır hale getirilmesi akabinde temeli atılan doğal gaz işleme tesisinin inşasında son aşaması geçtiğimiz hafta sığ deniz kısmına boru serimi ve montajını yapacak gemi Karadeniz’e gelmesi ile birlikte tamamlanmış oldu.

Başkan Erdoğan, Zonguldak Filyos’ta Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Töreni’ne iştirak etti. Pazartesi günü görkemli bir törenle ‘Bismillah’ diyerek ilk borular denize indirildi ve ilk kaynak yapıldı. 540 milyar metreküplük doğalgazın karaya nakli için 170 Km’lik hatta doğalgaz boruları döşeirken gazın ana şebekeye bağlanması için karada da boru döşeniyor. Derin deniz tarafında da inşallah ilk kaynak Temmuz ayında vurulacak, sonrasında denizde inşa edilecek boru hattıyla milli doğal gazımız, milli iletim şebekemize taşınacak. 211 kilometrelik boru hattının yapımı sonrası gaz karaya gelince ayrıştırma işlemleri yapıldıktan sonra belirli bir basınçla milli doğal gaz iletim sistemimize aktarılacak.

Bu projenin ilk etabında doğal gaz işleme tesisine gelen gazın ölçümlenmesi için Batı Karadeniz Gaz Ölçüm İstasyonu’nu ve 36 kilometrelik Batı Karadeniz Doğalgaz Boru Hattı Faz-1’i inşa edilecek. Kasım ayında çalışmaların tamamlanmasıyla 2023’ün birinci çeyreğinde ilk fazda üretilecek günlük 10 milyon metreküp doğal gazı milli iletim sistemimize aktaracak. 2026 yılına gelindiğinde Sakarya Gaz Sahası pik üretimi, sahada açılacak 40 kuyuyla birlikte günlük gaz üretim kapasitesi 40 milyon metreküpe çıkarılacak.

Önümüzdeki 25-30 yıl, konutlarda kullanılan gazın tamamı Karadeniz’den üretilecek. Vatandaşımızın konforu, rahatı, bütçesi her şeyin başında geliyor. Türkiye olarak Avrupa’daki en çok gaz tüketen ülkelerden birisiyiz. Buna yerli kaynağı da eklediğimizde çok daha güçlenerek bir enerji merkezi olacağız.

Kim ne söylerse söylesin, son 20 yılda elde edilen kazanımlara bakıldığında gerek dışardan ve gerekse içeriden Türkiye’nin büyümesini, gelişmesini istemeyen ve hatta yaptığı çalışmaları engellemeye, küçük görmeye, alay konusu etmeye çalışan o güruh, bu başarıyı hazmedemedi. Doğu Akdeniz ve Karadeniz’deki çalışmalara hep engel olmaya çalıştılar. Ama başaramadılar yine başaramayacaklar.

Velhasıl doğal gaz arama meselesi Akdeniz’de başlamış, Karadeniz gibi bir keşifle taçlanmıştı. Bugün o hayal edilen petrol ülkeleri arasında olabilmemiz için yıllardır üstü örtülen ve araştırılmasına dahi fırsat verilmeyen çalışmalar artık bundan sonra daha bir azimle daha bir şevkle devam edecek. O milli gemilerimiz Karadeniz’deki yoğun çalışmalarını tamamladıktan sonra tekrar Akdeniz’de yeni keşifler için sondaj çalışmalarına başlayacak Allah’ın izni ile.

Bu projenin hayata geçmesinde emeği geçen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, ilgili tüm bakanlarımıza,  yerli ve milli mühendislerimize, işin başından sonuna kadar büyük bir azimle çalışan işçisine kadar herkese bize bu mutluluğu yaşattıkları için  teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum.

Kalın Sağlıcakla

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.