DOLAR 17,9677 0.29%
EURO 18,3784 -0.03%
ALTIN 1.033,610,21
BITCOIN 4185481,77%
İstanbul
26°

AÇIK

DİJİTAL OYUN BAĞIMLILIĞI -2-

Geçen hafta yazımda dijital oyun bağımlılığından bahsetmiştim. Bu hafta da bu bağımlılığın etkenleri ve önlemleri üzerine naçizane fikirlerimi paylaşacağım.
Dijital oyunlar, kişide bağımlılık oluşturan faktörler içerir. Bunlar 2006’da yapılan bir araştırmaya göre “başarı”, “sosyal” ve “oyuna dalma” başlıklarına göre gruplandırılmıştır.
Başarı faktörleri; oyun içinde yükselme, level atlama, sanal para kazanma isteği, oyunun temel kurallarını çözme gerekliliği, diğer oyuncularla mücadele ve rekabet ortamlarıdır.
Sosyal etkileri; diğer oyuncularla sohbet etme ve yeni insanlarla tanışma olanağıdır.
Oyuna dalma faktörleri ise; oyunun hikayesine göre bir karakter oluşturmak, gerçek hayatta istediği karaktere bürünme imkanı, gerçek hayatın problemlerinden kaçma, stres atma, oyun karakterini ve çevresini kendisi tasarlayabilme imkanı sağlar.
Bu saydığımız bileşenler, bağımlılığı doğurabilir ve günlük hayatın stresini göz önünde bulundurursak, geçerli sebepler olarak görülebilir. Fakat bunun yerine, sosyal aktivitelere veya sanatsal faaliyetlere katılınabilir.
Psk. Eda Yapar’a göre; oyun bağımlılığı belirtileri;
Çok uzun süre video oyunu oynamak,
Okulda/işte uyuyakalmak,
Görevlerini yerine getirememek,
Video oyunu kullanımı ve süresi hakkında yalan söylrmek,
Video oyunu oynamayı sosyal etkinliklere yeğlemek,
Sosyal gruplardan ayrılmak,
Video oyunu oynamadığında öfke ve düşmanlık duygularında artış.
Bu belirtiler, çocuklarımızda bulunuyor mu diye çocukları gözlemlememiz ve sonrasında birkaç belirti gördüğümüzde gerekli müdahaleleri yapmamız gerekir.
Uzun süre şiddet içerikli sanal oyunlar oynayan bireyde, şiddete eğilimli davranışlar gerçekleşebilir. Bu tür oyunlara maruz kaldıkça kişi için “şiddet” kavramı normalleşebilir.
Çocuklarımızın bağımlı olmasını engellemek için,çocuklarımızla beraber “ne kadar”, “ne zaman” ve “ne tür” oyunlar oynayacağını kararlaştırabiliriz ve bu konuda istikrarlı olmalıyız.
Çocuklarımızla gerçek/sanal hayatı konuşmamız ve aradaki farkı anlamalarına yardımcı olmamız gerekir.
Oyunları odalarında değil, yanımızda oynamalarını sağlamalıyız. Her görevin/etkinliğin bir sırası olduğunu çocuklarımıza kabul ettirmeliyiz. Sorumluluklarını yerine getirdikten sonra, birlikte belirlediğimiz oyun süresi dahilinde, oyununu oynamasına müsaade etmeliyiz.
Çocuklarımız bizim yoğurmamızla şekillenen fakat kendinin de karakteristik özellikleri bulunan küçük bireylerdir. Alıştığımız kültür, saygı, inanç kavramlarının tam aksinin bir tık uzağımızda veya aynı oyunlar içinde bulundukları bir zamanda, çocuklarımızı es geçmememiz, onlarında birer birey olduklarını kabul edip beraberce tüm konularda karar vermemiz, uygun olmadığını düşündüğümüz durumlarda dikte etmek yerine, saygılı bir şekilde dialog kurmamız, çağımızın tüm dijital etmenlerine karşı aşina olmamız son derece önemli.
Artık zaman eski zaman değil. Soba başında bez bebeklerle oynayıp uyuyakalan çocuklar yok. Ellerinde babalarının telefonlarından oyunlar oynayan, ödevler için alınan tabletlere türlü türlü oyunlar yükleyen, bilgisayarda oyun oynamak için odasına saatlerce kapanan çocuklarımız var. Tehlike ceplerimizde, ellerimizde, odalarımızda. Bu yüzden asla ama asla teknolojik cahiller olma gibi bir lüksümüz olamaz. Aksine çocuklarımızdan önce dijital ögeleri bilmemiz son derece önemli. Bütün ebeveynler olarak, hepimizin evlerimizde birer Bilişim Uzmanı olmamız dileğiyle.
Esenlikler!

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.