DOLAR 15,9150 0.43%
EURO 16,8315 -0.09%
ALTIN 943,630,35
BITCOIN 4827592,99%
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK VAKTİ

DİL NEDİR?

DİL NEDİR?

13.05.2022 01:23

Dil insanlar arasındaki iletişimi sağlayan bir vasıta. Milletleri birleştiren bir sosyal müessese kurumudur. Başka bir deyişle gizli antlaşma sistemidir. İnsani iletişimde bize yardım eden araçtır. İnsan ise anadilini; evde, okulda, işte, çarşıda ve diğer kamuya açık alanlarda özgürce ifade etmelidir. İnsan benliğinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Dilin özellikleri;

İletişim vasıtasıdır.

Ses birliğinden oluşmuş anlaşma sistemidir.

Düşüncenin ve zekanın ön muadilidir.

Soyut olsa da canlıdır.

Sosyal bir harekettir.

Ortaklığı ve bütünleştiren araçtır.

Dünyamız da ise güncel olarak 7111 dilde insanlar iletişime geçiyor. 23 dil ise dünya nüfusunda en çok konuşulan diller arasına girmektedir. Dünya da ise dilimizin konuşma sayısı 80 milyonu geçti. Türkiye, Arnavutluk, Makedonya, Karadağ , Azerbaycan ve KKTC olmak üzere konuşma sahasındadır.

Dilin ise 5 önemli boyutu vardır.

  • da fonem (phoneme),
  • sıra ya da biçimbirim(morpheme),
  • söz dizimi ya da sentaks (syntax),
  • anlam (semantik)
  • kullanımdır (pragmatik).

Bu maddeler bir dilde yok ise o dil ya ölüdür ya da dil değildir. Hala ülkemizde farklı amaçlara hizmet eden gruplar dil ortaya çıkartmaya çalışıyorlar. Dil ise belli öneme sahiptir. Anadilimize de sahip çıkmamız gerektiğini de unutmayalım.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.