DOLAR 17,9473 0.11%
EURO 18,3940 0.03%
ALTIN 1.031,050,03
BITCOIN 404456-3,29%
İstanbul
27°

AÇIK

Dünyanın Hazinesi Yellen’e teslim

Dünya dönmeye devam ettiği gibi değişmeye de devam ediyor

ABD’nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden, kabinesinin ilk isimlerini açıklamaya başlanmasyla birlikte  ABD Merkez Bankası’nın (Fed) eski başkanı Janet Yellen, yeni kabinede hazine bakanlığı kesinlikle kazandı gibi.

Bu atamanın resmileşmesiyle  Yellen, bakanlığının 231 yıllık tarihinde bu göreve gelen ilk kadın olacak.

Tecrübeli bir ekonomist ve  istihdam piyasası konusunda uzman olan Yellen, 2014’te de Fed’in ilk kadın başkanı olmuştu.

74 yaşındaki Yellen’ın  gelmesiyle  bakanlığının önceliği Trump yönetiminin aksine vergi indirimleri ve gevşek mali kurallar değil ekonomik eşitsizlik ve iklim değişikliği sinyali veriyor.

Eski Fed Başkanı, 2014 yılında yaptığı konuşmada ekonomik eşitsizliğin artmasının, ülkesinin temelinde yer alan değerlere tehdit olduğunu söylemişti

Bizimde Konumuz tam da bu.

Amerika’da Hazinenin başına gelebilecek ismin düşünceleri.

Dünyanın dönmesi nasıl bir kanunsa buna müdahale nasıl bir felakete yol açarsa, dünyadaki ekonomik eşitsizlikte bir felakete yol açar.

Nitekimde dünya ekonomilerinin merkezi sayılan ABD inde 2009 da başlayan küresel kriz sarsıntıların başlangıcı oldu. Bir bakıma kapitalizmin çöküşünün başlangıcı idi. Çünkü Dünya ekonomileri  gelişmiş, gelişmekte olan, az gelişmiş ve açlıktan ölen ülkeler diye gruplara ayrılmış.

Bırakın kapitalist ülkeleri Müslüman ülkeler arasında bile uçurumlar var, oysa İslam ekonomilerinin temel öğretisi komşusu açken tok yatan bizden değildir.

Küresel krizin etkisi devam ederken ilahi bir ikazla pandemi kasıp kavurdu.

Bırakın üçüncü dünya ülkelerini gelişmiş ülkelerde bile sıkıntılar başgöstermeye başladı.

Ülkeler bir bir insan odaklı politikalar belirlemeye başladı.

Dünya şirketleri temmettü dağıtımlarını bile yapamaz noktaya geldi. Hepsi ayakta kalma mücadelesinde.

Aslında herşey aslına rücu ediyor.

Zengin daha da zengin, fakir daha da fakir dönemini fıtrat kabul etmiyor.

23 Kasımda Suudi Arabistanın ev sahipliği yaptığı G20 zirvesinde Tele konferans yoluyla cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülke liderlerine söylediği “aynı gemideyiz” vurgusu çok önemliydi.

Tamda burada Amerika hazinesinin başına geçecek Yellen ‘in eşitlikten bahsetmesi önemli. Umarız pandemi kapitalist düşüncenin arka planda kaldığı tüm dünya insanlarının hakça eşitçe asgari müşterek ihtiyaçlardan faydalanmasına vesile olur.

Aksi takdirde bir taraf doyumsuzluk hastalığında kıvranırken diğer tarafta açlıktan insanlar ölüyorsa inancımız gereği bu Gayretullaha dokunur ki Dünya bilimi,teknolojisi ve parası ufacık bir mikrop karşısında aciz kalır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.