DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 4788223,51%
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK VAKTİ

EKONOMİDE DİJİTALLEŞME

21.05.2021 09:51

Özellikle son yirmi yılda teknolojide benzeri görülmemiş gelişmelerin ortaya çıkmasıyla birlikte dijital ekonomi tüm dünyada etkisini arttırmıştır. Dijitalleşme ve otomasyondaki gelişmeler sonucunda teknoloji kaynaklı işsizlik tüm dünyaya yayılmış, tüm iş kollarında insana olan ihtiyacı azaltmıştır. Dijital ekonomi üretim yöntemlerini değiştirmenin yanında insanların yaşam tarzlarını da değiştirmektedir. Bu nedenle yeni ekosistem olarak adlandırılmaktadır. Fakat yeni ekosistemin ötesinde insanlık, post-dijital ekosistem olarak isimlendirilen yeni bir döneme girmektedir. Büyük olasılıkla bu geçiş acı verici olarak gerçekleşecektir. Post-dijital ekosistemde üretim yöntemleri kökten değişecektir. Günümüzde yapay zekâ teknolojisindeki son gelişmeler nedeniyle, makineler giderek daha fazla insanın işini üstlenmektedir. İşsizlikteki istikrarlı artış eğilimi ekonomik eşitsizliği toplumda kronik bir problem haline getirmiştir.

 

Dijital ekonomi kısaca dijitalleşme ile değişen üretim faktörleri ve iş süreçleri sonucunda ortaya çıkan yeni ekonomik sistem ve üretim biçimi olarak tanımlanabilir. Dijital ekonomide en önemli üretim faktörü bilgidir. Dijital ekonomi üretim biçimini değiştirmekte ve sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişi ifade etmektedir. Üretim biçiminin değişmesi sosyal yapıyı da değiştirmektedir. Bu nedenle ortaya çıkan yeni sisteme yeni ekososyal sistem adı verilmektedir. Yeni ekososyal sistem dijitalleşme sonucu ortaya çıkan, yeni iletişim, iş, ticaret ve yaşam biçimlerini kapsayan ve sürekli yenilenen ekonomik ve sosyal sistemdir.

 

Günümüzde dijital kalkınmayı mikroelektronik bazlı teknolojiler ve 0-1 üzerinden kurgulamaktayız. Ancak yakın gelecekte bizleri kuantum işlemciler, biyoişlemciler, nanoelektronik gibi dijitalleşme ortamları beklemektedir. Dijital ekonominin temel yıkıcı teknolojisi internettir. Ayrıca blockchain, nesnelerin İnterneti, 3D yazıcılar, yapay zekâ, makine öğrenmesi, kuantum bilgisayarlar başlıca yıkıcı teknolojiler olarak öne çıkmaktadır. İnsana ihtiyacın azalması sırasıyla verimlilik artışı, işsizlik, talep belirsizliğine sebep olmaktadır. Bu dijital ekonominin en önemli çıkmazıdır.

 

Bu eksende dünyamızı bekleyen farklı gelecek senaryoları vardır. Bu senaryolarda yeni beceriler, bilgi ekonomisi, artan işsizlik, kitlesel denetim, transhümanizm, endüstriyel verimlilik, küresel protestolar gibi bir çok başlık mevcuttur.

COVID-19 Pandemisi, dijital ekonominin yıkıcı etkilerinin ortaya çıkmasını hızlandıran ve bu etkileri artıran bir katalizör rolüne sahiptir. Salgından sonra, post-dijital ekosistem çökmekte olan kapitalist sistemin yıkıntılarından doğacaktır. Gelecekteki insanların çoğu, makinelerin tüm işleri üstlenmesi sonucunda amaçsız varlıklara dönüşebilir.

Faaliyetlerini dijital platforma taşıyabilen işletmeler salgın sürecinde diğer işletmelere göre daha az etkilenmiş, hatta faaliyetlerinde artış gerçekleşen işletmeler de olmuştur. Özellikle gıda ve günlük tüketim malzemelerine yönelik e-ticaret platformları faaliyetleri artan işkolları arasında yer almaktadır. Ancak çalışma sistemlerinde dijitalleşmeye geçememiş olan işletmeler için durum tam tersi yönde seyretmiştir ve büyük çoğunluğu çalışma hayatının durmasıyla birlikte ağır bedellerle karşı karşıya kalmıştır. COVID-19 Pandemisine bağlı ekonomik faaliyetlerin daralması, şüphesiz istihdamı ve çalışanları da kuvvetle etkilemiştir. Ekonomik sektörlerdeki daralmalar işsizliğe yol açmış, ayrıca çalışanların sağlığı, iş sağlığı ve güvenliği bakımından da önemli sorunları gündeme getirmiştir. 2020’de, küresel bazda ve Türkiye için ekonomik büyüme ve istihdama ilişkin öngörüler doğal olarak azalma yönündedir.

 

Gelecek yazılarda dijital vergilendirme, dijital yönetişim, dijital istihdam ve kuantum ekonomi yani iktisadi ve finansal sistemlerin fiziğin gözlerinden görünüşüne, matriks ekonomik veriler neticesinde dalgalanmaları veya ilerlemeyi veri tabanı üzerinden okuma konularına değinmek hedefimizdir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.