DOLAR 15,9173 0.09%
EURO 16,7893 0.11%
ALTIN 927,39-0,09
BITCOIN 4810082,59%
İstanbul
21°

AÇIK

13:05

ÖĞLE VAKTİ

Filipinler’den Gelen Hidayet Haberleri

Filipinler’den Gelen Hidayet Haberleri

04.04.2022 01:19

Filipinler’de geçirdiğim 20 seneye yakın devrede 40bin’e yakın şehadete, hidayete şahid oldum. Kabile kabile, fevc fevc islamiyete dahil olan köyler, kasabalar gördüm. Pandemi sürecinde bulunamadığım adalar ülkesine tekrar geldim. Kabilelerinden büyük bir nüfusun Müslümanlığı seçtiği Higaunun kabilesi reislerinden Datu Jumo Anduhan islamiyeti merak eden beş aileyi bulunduğumuz Çare Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği tarafından yaptırılan ve Turkiye Filipinler Dostluk Vakfı tarafından yönetilen yetimhaneye getirdi. Yetimhane de olan medresede kendi torunlarından kalıp hafızlık yapanlarda var. Güzel bir Kur’an ziyafeti, sonra tefsir dersi ve nihayet sual cevap faslından sonra beş aile reisi şehadet getirerek müslüman oldu.

Bir hafta sonra Ramazan kumanya paketi dağıtımı yapacağımız medresemize yine kalabalık bir grup geldi. Sabah program öğle namazına kadar devam etti. Ezan, namaz, tesbihat, sohbet ve nihayet yine sual cevap… o beş aileden müslüman olanlar bir tarafa çekildi ve ben yeni gelen ailelere içinizden şehadet getirmek islamiyeti kabul etmek isteyenler ayağa kalksın dedim. Bir kaç kişi beklerken 55 kişi ayağa kalkıp müslüman olmak istedi. Hep beraber şehadet getirdik. Bir hafta içinde 60 aile islamiyeti seçti. Asıl mevzu ise bundan sonra başlıyor. Hizmet bundan sonra başlıyor. Bunların aileleriyle hemhal olmak, akideden ilmihale, bir hayat tarzı olan islamiyeti teslimiyetten iman mertebesine ulaştırmak ve o imanı yakine hasıl edecek surette tebliğ ve irşada devam ederek bilhassa gelen nesillerin din-i mubin-i islamda sebat ve devamını kalıcı kılmak buna gayret göstermek.

Bu hususta bölgenin farklı ada ve şehirlerinde bulunan medrese ve yetimhanelerimiz büyük bir vazifeyi ifa ediyorlar. Türkiye Sancaktepe Fasl-ı Bahar Kur’an Kursundan ve Çamlıca İLAM Eğitim Merkezinden mezun olan Filipinli mühtedi arkadaşlarımızın gayretleri bu noktada yadsınamaz. Isparta Mekke Kur’an Kursunda hafızlıklarını tamamlayan çalışkan, gayretli, fedakar gençleri de unutmamalıyım. Emeği geçenlerden razı olsun.

Filipinler’e ilk geldiğimiz senelerde müslüman olduğumuzu öğrenen hrıstiyanlar genellikle “biz de müslümanmışız bizim ecdadımız da müslümanmış” diye söylüyorlardı. İslamiyete o cibilli taraftarlık devam ediyordu. Bu gelişimde insanların gündeminde olabildiğince siyaset olduğunu gördüm. Hemen hemen herkes Türkiye’nin Rusya-Ukrayna krizindeki konumunu sordu. Türkiye bölgeye uzak. Ticari kapasite sınırlı ama son senelerde satılan askeri mühimmat ve helikopterler Türkiye’yi de Filipinler gündeminin bir parçası yapmış.

Siyasetin çok fazla gündemde olmasının bir sebebi de Mayıs ayında yapılacak olan genel seçimler. Çok büyük bir çekişme var. Bizim için önemli olan elbetteki müslümanların temel hak ve hürriyetlerinin engellenmemesi ve Özerk bölgenin genişletilerek müslümanlara bütün siyasi haklarının verilmesi. Burada da müslüman oylara gözünü diken siyasetçilerin komik hallerine şahidlik edebiliyorsunuz. Kur’an oku(ya)masalarda kadınlar başörtüsü takıyor, erkekleri ise Allah U Ekber, Bismillah, Selam alaykum demeye çalışıyor. Bu yönüyle seçimden seçime camiye uğrayan siyasetçilerimizi hatırlatıyor ve ah dünya sen nelere kadirsin dedirtiyor.

Heryerde olduğu gibi birileri dini yaşıyor birileri ise dini kullanıyor.. küçücük dünyevi maddi geçici menfaatlerine din gibi uhrevi manevi ebedi bir manayı feda ediyorlar. Münafık kafirden şiddetlidir diyor, Rabbimden hepimiz için intibah, feraset, teyakkuz niyaz ediyorum.

Şu siyasi hercü merc, dünyevi kargaşa ve kaos, ekonomik dertler sıkıntılar biraz durulsa beşer nazarını Kur’an’a çevirecek. Asıl haberlere kulak verecek. Peygamberini dinleyecek. Bu kadar islamiyet aleyhinde yapılan kara propagandaya rağmen insanlar fevc fevc islamiyete dehalet etmekte;

“Yakinim var ki

İstikbal semavatı zemn-i asya,

Bahem olur teslim yed-i beyzay-ı islam’a” diye verilen müjde ve beşaretlerin tecellilerini her gün müşahede eden, edebilen bahtiyarlardan addediyorum kendimi.

Bu vesile ile mübarek Ramazanınızı tebrik ediyor, yaptığınız  ve yapacağınız hayırlı amellerin dergah-ı İlahi’de kabule karin olmasını Cenab-ı Hak’tan diliyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.