DOLAR 15,8560 1.93%
EURO 16,7311 2.86%
ALTIN 931,482,27
BITCOIN 4847693,69%
İstanbul
19°

AÇIK

02:00

İMSAK VAKTİ

Girdi ve çıkamadı

Girdi ve çıkamadı

21.04.2022 00:25

Günün birinde İhvancı, Suudi Arabistan vatandaşı Amerika’da gazetecilik yapan Cemal Kaşıkçı bilmem kaçıncı kere evlenmeye karar verir. Evlenmeyi tahayyül ettiği kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Hatice Cengiz adlı bir hanım. Türkiye’deki siyasi irade temsilcileri de Rabia söylemini çok severek ifade ediyorlar o vakitler. Amerika’da Suudi Büyükelçiliğine başvurmuş Cemal Kaşıkçı.  Oradan evleneceği kadının Türk olduğunu dikkate alarak İstanbul konsolosluğuna başvurmasını öğütlemişler. Makul bir sevk durumu. Kaşıkçı eş adayı ile birlikte İstanbul’da Suudi Konsolosluğuna başvuracak ama bir tereddüdü var. Ne de olsa muhalif gazeteci. Konsolosluğa girdiğinde ona nasıl davranacaklarını korku içinde merak ediyor.

Cemal Kaşıkçı nişanlısına bu tereddüdünü ifade ediyor mu etmiyor mu bilinmez. Ama ona bir şey söylüyor. Kendince tedbir alıyor. İktidar partisinin Genel Başkan Yardımcısı, Prof. Yasin Aktay ilim adamı. Sözü geçen bir siyasetçi. Çok iyi dostu Cemal Kaşıkçının. Kaşıkçı öyle sanıyor. Konsoloslukta başına bir hal gelirse anında müdahale eder diye umuyor.

Nişanlısına Yasin Aktay’ın telefon numarasını kaydettiriyor ve diyor ki, ‘’bir saat içinde içeriden çıkmazsam hemen ara ve durumu bildir.’’

Bir yere giren ve bir saat içinde çıkamayan adam sizden medet umuyorsa, siz ne yapmalısınız?

Telefonunuzu meşgule alırsınız.

Hemen cevap verir ve gerekeni yapacağınızı söylersiniz.

Durumu birinci kişiye, lidere bildirirsiniz.

En yakın ilçe teşkilatını faal hale geçirirsiniz.

Konsolosluğa diplomatik ziyaret yaparsınız.

Yasin Aktay, bunlardan hangisini yaptı bilinmez. Ama Cemal Kaşıkçının başına gelenlerden çok üzüldüğüne kalıbımı basarım.

Hatice Cengiz ve avukatı bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ama nişanlı olmanın hukuki durumu buna imkân verir mi bilmiyorum.

Cinayeti işleyenlere cinayet dosyasını teslim etmenin kanuna uygun olduğunu açıklayan yeni bir Adalet Bakanımız da var. E daha ne olsun. Rabıta hareketi islam âleminde bu kadar kan kaybetmemiş olsaydı, Mısır’da, Libya’da, Fas’ da Cezayir’de Tunus’da hatta Beşar Esad söz dinleseydi, yardımcılarından birini Rabıtacılardan seçseydi, yine de Cemal Kaşıkçı öldürülebilir miydi? Öldürülmesi bu derece vahşice ve dosyası bu kadar seri biçimde katiline teslim edilir miydi? İnsan merak ediyor işte. Yoksa kimsenin yaptığını eleştirmek aklımdan bile geçmez. Yasin Aktay bile’ Belki benim bilmediğim bir durum vardır’’ diyor. Benim ne haddime canım.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.