DOLAR 17,2831 0.31%
EURO 17,6049 0.21%
ALTIN 966,800,44
BITCOIN 3602493,76%
İstanbul
27°

AZ BULUTLU

Ormanlarımıza sahip çıkalım

Ormanlarımıza sahip çıkalım

Geçtiğimiz yıl, (28 Temmuz 2021)'de Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayan ve farklı bölgelerde günlerce süren orman yangınları ülke olarak ciğerlerimizi yaktı. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre 28 Temmuz’dan sonra Türkiye’de 1171 orman yangını meydana geldi. Bu yangınlarda 118 bin 415 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Geçtiğimiz yıl, (28 Temmuz 2021)’de Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve farklı bölgelerde günlerce süren orman yangınları ülke olarak ciğerlerimizi yaktı. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre 28 Temmuz’dan sonra Türkiye’de 1171 orman yangını meydana geldi. Bu yangınlarda 118 bin 415 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Yüzyılda bir gerçekleşen bu kadar çoklu bir alanda aynı anda çıkan orman yangınları akıllara sabotaj mı sorularını da getirmişti. Nitekim orman yangınlarından dahi ülkeyi karıştırmak isteyen üst akılların piyonları yine ortaya çıkmış ve bir kaos ortamı oluşturmuştu. Ülkemizin Akciğerleri olan ormanlarımız üzerinden bu kez saldırmışlardı.

O günlerde ülkemizin Karadeniz bölgesinde yaşanan sel felaketiyle mücadele ederken, ekonomi ve korona salgını ile de büyük bir mücadele içerisinde idi. Dünyanın gıpta ile baktığı bu mücadelelerde ki başarılarını gölgelemek için o karanlık eller bir kez daha kötülük salmaya başlamıştı. Devletin işleyen kurumlarını en önemlisi halkımızın devletine ve başkanına olan inancını kırmak için birçok alicengiz oyunlarından birini daha gerçekleştirmek istiyorlardı. Ve bu kez ormanlarımızı ateşe vererek yeni bir terör koridoru oluşturmanın hayaline kapılmışlardı.

Türkiye olarak bu kadar büyük bir yangınla mücadelede dahi yangınla başa çıkılamadığını, yangın uçaklarından, orman ekip ve ekipmanlarına varana kadar basiretsizlik ve başarısızlık nağraları atan vatan hainleri özellikle sosyal medyada devletimizi aciz göstermek için başka ülkelerdeki orman yangın görüntülerini dahi servis yapıldı. Vatan haini trollerin internette fink attığı zamanlarla, sosyal medya ve bazı hükümet karşıtı sözde yazılı ve görüntülü basında bu yalan haberlerine katkı sağladı.

Amaç Gezi olaylarında yapamadıklarını, 15 Temmuzda başaramadıklarını bu kez orman yangınları üzerinden gerçekleştirmekti ama bu çabaları da boşa çıktı. Bu yangınların en üzücü yanı ise birileri yangını körüklerken vatanseverler bununla mücadele vermeye çalışıyordu. İşte o mücadele eden 11 vatan evladı bu yangınlarda şehit oldu. Yangınların çıkış nedenlerinin detaylıca incelemelerde terör saldırısı ile sabotaj yapılarak bilerek bu ormanlarımızı yakan birçok kişi suçüstü yakalanıp adalete teslim edilmişti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, bakanları ve kurumlarının özverili çalışmaları ile büyük bir faciadan kısa zamanda dönülerek ülkenin dört bir yanındaki yangınlar söndürüldü. Çok kısa zaman içerisinde bu yaralar elbirliği ile sarıldı. Mağdur olan vatandaşların evleri kısa zamanda devlet tarafından yapılırken diğer zararları da karşılandı. O alanlar bugün binlerce tohumla buluşup yeniden fidanlar oralarda filizlenmeye başladı çok şükür. Bu olup bitenlerin tümü gerek devletine güvenen tüm kamu kurum, kuruluş, STK’lar, dernek, cemiyet vakıfla birlikte sivil halk yangınla mücadelede büyük kahramanlıklar göstermişti.

Orman yangınları açısından risk yaratan yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte önlemler yine artırıldı. Geçtiğimiz günlerde 2022 Yılı Orman Yangınları Hazırlık Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Bu yıl ek yatırımlarla orman yangınlarının önüne geçebilmek için yapılacak olanlarla ilgili detaylı çalışmalar ele alındı. Orman yangınlarına karşı hava ve kara gücü daha da güçlendirildi. Helikopter, uçak, İHA sayıları, Rezerv güçler dahil hazırlıklar tamamlanırken, karadan müdahale ekipleri de artırıldı. Orman teşkilatı başta olmak üzere jandarma, Sivil Toplum Kuruluşları ve gönüllü vatandaşlarımıza yangınlara karşı eğitimler verildi, verilmeye devam ediliyor. Bu eğitimlere teşkilat mensuplarının yanı sıra askeri personel, gönüllüler, işçi, mühendis ve orman muhafaza memuru ile ekipler daha da güçlendiriliyor. Tüm bu çalışmaların temel amacı orman yangınlarına karşı erken ve etkili müdahale etmek ve yangını büyümeden söndürmek. Bunun için kuleler son teknoloji ürünü kameralarla tespit edilen yangınlara anında yer ve hava ekiplerince müdahale etmek. Kısaca son günlerde artan sıcaklıkları da göz önüne aldığımızda orman yangınlarının çıkış sebeplerinden birisi ise biz insanlarız. Onun için ülkesini seven her vatandaş gibi bizimde ormanlarımıza gözümüz gibi bakmamız gerekiyor. Onlara zarar verecek kişilerden koruyarak.

Kalın Sağlıcakla

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.