DOLAR 17,9602 0.02%
EURO 18,3969 0.5%
ALTIN 1.037,150,59
BITCOIN 418020-3,26%
İstanbul
32°

AZ BULUTLU

Rebiülevvel, Hicri yılın üçüncü ayıdır.

Bu yıl 7 Ekim 2021 (dün) itibariyle Rebiülevvel ayına girmiş bulunuyoruz.

İslâm tarihinde Rebîülevvel ayının önemli bir yeri vardır. Peygamber Efendimiz (s.a.v)  Rebîülevvel ayının 12’sinde Pazartesi günü dünyaya gelmiştir.  Müslüman toplumlarda bir mevlid geleneği oluşmuştur.

İslâm tarihinin  dönüm noktası sayılan hicret de Rebîülevvel ayında gerçekleşmiştir.

Safer ayının sonlarında Hz. Ebûbekir’le birlikte Sevr mağarasına sığınan ve 1 Rebîülevvel’de buradan ayrılıp Medine’ye doğru yola çıkan Resûl-i Ekrem 8 Rebîülevvel Pazartesi günü Kubâ’ya varmış ve burada Kubâ Mescidi’ni inşa etmiştir. 12 Rebîülevvel’de Medine’ye hareket etmiş, Rânûnâ vadisinde ilk cuma namazını kıldırdıktan sonra aynı gün Medine’ye ulaşmıştır. Bu ayın içinde Mescid-i Nebevî’nin inşasına başlanmıştır.

Hz. Peygamber’in âhirete irtihalinin de Rebîülevvel ayında olduğu konusunda görüş birliği vardır. Resûl-i Ekrem (s.a.v) 12 Rebîülevvel Pazartesi günü vefat etmiştir. Hz. Peygamber’in doğum, hicret ve vefatının Rebîülevvel ayında ve pazartesi gününde olması bazı araştırmacılarca, Rebîülevvel ayının Araplar’da bolluk ve bereket ayı sayılması ve eski medeniyetlerde pazartesi gününün ayın yaratıldığı gün kabul edilmesiyle irtibatlandırılır.

Kaynak: Türkiye Diyanet Vakfı, İslam Ansiklopedisi

 

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Kadir Şinaz

    Bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Gelecek yazınızı merakla bekliyorum…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.