DOLAR 15,9209 0.29%
EURO 16,9027 0.36%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4833213,27%
İstanbul
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK VAKTİ

Satmıyorsan çöpe de atma!

Satmıyorsan çöpe de atma!

Son zamanlarda internette dolaşan videolara sizlerde bakmışsınızdır veya birileri sizlere bahsetmiştir. Kamyonlar dolusu kasalar içerisinde veya çuvallara doldurulmuş; domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak, patates, soğan ne varsa şehrin dışında izbe olan boş araziye veya akarsu kenarlarına kasa kasa dökerken çekilmiş videolar internette dolaşıyor. Vah ki vah…

Videoyu seyreden kişiler, rahmetin, bereketin, paylaşmanın ve yardımın rahmete döndüğü hele ki Ramazan ayında, çoğu Müslüman olan bu ülkede, bu zulmü, bu alçaklığı yapanlar hiç mi ama hiç mi sıkılmaz utanmaz veya arlanmazlar. Dünya’nın dört bir yanında hatta ülkemizde dahi ihtiyaç sahibi milyonlarca aç insanlar varken, tonlarca taze gıdayı çöpe dökerken hiçmi utanmadınız, hiç mi sıkılmadınız?

Defalarca seyrettiğim bu videolarda benim gibi binlerce insanın tepki koyduğuna eminim. Son aylarda zamların vurduğu sektörler elbette var. İmalat ve üretimde sıkıntıları olan esnafın, tüccarın, sanayicimiz çok zor durumda. Çiftçimiz ve besicimiz tohum, yem ve gübre fiyatlarındaki artışlar karşısında eziliyor. Çftçimiz ve besicimizi bitme noktasına getirenler inanın bu ülkeye ve insanlarımıza ihanet edenlerden başkaları değildir. O dalından koparılmış taze sebzeleri köylümüz, çiftçimiz çöpe atmıyor, kimin attığını artık herkes biliyor.

Ülkemizde ne yazık ki üreticiden tüketiciye gelen ürünlerde aracı olarak birden fazla kişilerin piyasayı ellerine geçirmiş gıda darbecilerinden başkası değil. Ziraat odaları başkanları bas bas bağırıyor, “çiftçinin ve besicinin durumu kötü.” Devlet desteğini verse de ürününü alan bu aracılar tarladan hale oradan manava gelene kadar fiyatları 1’e 600, 1’e 700 artırıyor. Yoksa bu ülkede arz talep konusunda bir sıkıntı yok. Sıkıntı bu insanların vatandaşı nasıl kazıklaya bilirimin derdinde olanlardan başkası değil.

Bu ülkede Ramazan ayında herkes hayrını ve yardımını yapıyor. Fakir halk doyuruluyor Allah’a şükürler olsun ki hayırsever halkımızın sayısı çok fazla.  Sıkıntı çiftçimizi ve besicimizi sömüren bu insan kurtlarından başkası değil.  Dün yağa, şekere, una, peynire, ete, süte ayar çekenler, bugün sebzeye ve meyveye ayar çekiyor, hala çekmeye de devam ediyorlar.

Bugün zincir marketler dâhil, manavda sebze fiyatları almış başını gidiyor. Hâlbuki şu anda Türkiye’den en çok sebze ve meyve ihraç ettiğimiz Ukrayna ve Rusya’ya savaş sebebi ile sebze ve meyve gönderilemiyor. Buda iç piyasada tüketilmesi gereken fazla ürünler olarak bazı satıcının elinde kalıyor. O çöpe dökülen mallar var ya işte  o depolardaki ürünlerin iç piyasaya sürülmesini istemeyen bazı aracıların işi. Çiftçiden 3 liraya aldığı biberi 43 liraya satacak, patlıcanı 35 liraya satacak, domatesi 28 liraya satacak, salatalığı 20 liraya satacak. Sütü Anadolu’da kooperatifleşemeyen canım besicimin elinden 3,5 liraya alacak paketleyip 11 liraya satacak, yoğurdu ve peyniri istediği fiyatlarda piyasaya sürecek yine o bazı kişiler değil mi? Yazık hem de çok yazık.

Bugün o çöpe attığın, nimet olarak nitelendirdiğimiz ürünleri çöp yerine fakir fukaranın mahallesine götürüp bedava dağıtsan ne olur. Ucuza satmıyorsan satma ama çöpe de atma.  Dağıtacağın o mal aslında senin kazancının zekâtı olabilir, O çöpe attığın ürünü görüp sana beddualar edenlerin o hayırla birlikte sana kalben, gönüllerden edilmiş dualara dönebilirdi.

Allah’ı Teâla dönem dönem insanlara bolluk ve kıtlığı verir ki kulunun bu durumlardan bir ders bir ibret alsınlar ve kendilerini düzeltsinler diye. Bugün işte öyle bir dönemden geçtiğimizi görüyorum.

Çok önemli bir hususun altını çimekte fayda var. İnsanın hayatını idame ettirmesi için gerekli olan en temel ihtiyaçları var. Bunlar; Et, süt, peynir, yağ, şeker, un, pirinç, makarna, yumurta, salça, ekmek, meyve ve sebze. Bu ürünlerin fiyatları birilerinin iki dudağı arasında artırılıp düşürülmeden enflasyon oranında alt ve üst fiyat olarak sabitlenmesi.  Ülkemizde daha birçok sorun var ama bunların en önemlilerinin başında yine ev kiralarının fırsatçılar tarafından bire üç artırılması, bununda biran evvel çözülmesi gerekiyor. Haydi, siyasetçilerimiz top sizde,  elinizi taşın altına koymanın vakti geldi de geçiyor bile… Bozun şu dünya hırsıyla düzeniyle oynayan gafillerin kötü oyununu. Bozun ki, güzel ülkemizde inandığımız gibi yaşayıp, ticaretimizi ve hayat şartlarımızı ona göre ayarlayıp birlik ve beraberlik içerisinde hep birlikte yaşayalım.

Kalın Sağlıcakla

 

En az 10 karakter gerekli

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.