DOLAR 16,6357 -1.78%
EURO 17,5530 -1.59%
ALTIN 979,58-1,25
BITCOIN 350787-2,92%
İstanbul
25°

AZ BULUTLU

Tarık Buğra merhum – 2

Tarık Buğra merhum – 2

Bilim insanı olan kızı Ayşe Buğra ve müebbet mahkumu olan damadı Osman Kavala’nın arkasındaki marka isim Tarık Buğra’nın eserleri aşağıda sıralanıyor. Değer bilmek, kıymet vermek Müslüman insanın en bariz niteliği olması gerekirken bakın bizim ülkemizde nelere muhatap oluyor. İbretle bakılması dileğimle.

Bilim insanı olan kızı Ayşe Buğra ve müebbet mahkumu olan damadı Osman Kavala’nın arkasındaki marka isim Tarık Buğra’nın eserleri aşağıda sıralanıyor. Değer bilmek, kıymet vermek Müslüman insanın en bariz niteliği olması gerekirken bakın bizim ülkemizde nelere muhatap oluyor. İbretle bakılması dileğimle.

Eserlerinden bazılarının kısa tanıtımı/özeti:

Bu Çağın Adı: Tarık Buğra’nın makalelerinden bir kısmıdır. Aydınlarımızı, idarecilerimizi ve bütün akıl sâhiplerini düşünmeye sevk eden konuları içine almaktadır. Politik şarlatanlıklara karşı gerçekleri ve bağımsız kafayı savunan; kısacası şahsiyetli insanlara yakışan bir tavır ve üslupla millet ve memleket meselelerine bakmayı gündeme getiren bu makalelerin, okuyanlara çok şey ifade edeceği inancındayız.

Dönemeçte: Türkiye’de çok partili döneme geçiş yıllarını anlatır. Konuya bir Anadolu kasabasından, o çevredeki halkın ve aydınların canlı ilişkileri içerisinde bakar. “Dönemeç” adıyla TV’de dizi filmi yapılmıştır.

Osmancık: “Cihan devletini kuran irade; şuur ve karakter”. Tarık Buğra, esere ikinci bir başlık tarzında bunları yazmıştır. Konu, Osmancık’ın (yahut Kara Osman’ın) Osman Gazi olarak tarih sahnesine çıkışını ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu anlatmaktadır. Osmanlı’yı cihan çapında büyük” yapan bir devlet ve insan anlayışının ilk tohumlarının roman çerçevesinde ele alınışını okuyacağınız bu eser, TV’de “Kuruluş” adıyla dizi film olarak da defalarca yayınlanmıştır.

Gençliğim Eyvah: Türkiye’deki anarşinin otopsisidir. Romanda, yalnız boşa giden gençliklerin hikâyesini değil, içine düşürüldüğümüz kaosun çarpıcı grafiğini de bulacaksınız. Yıllardan beri Türkiye’de bütün görevleri, ödevleri ve sorumlulukları, dolayısı ile de toplum hayatımızı paslandıran çarpıcı/hain demagojileri sergilemektedir.

Küçük Ağa: Küçük Ağa, Tarık Buğra’nın en büyük ve en tanınmış eseridir. Kurtuluş Savaşı’nın, küçük bir Anadolu kasabasından görünüşüdür. Konuya ilk defa resmî olmayan bir gözle, aydın bir Türk’ün hür bakışlarıyla ve değerlendirmeleriyle bakılmıştır. İnsanımızın ve kültürümüzün tanıdık simalarını ve hususiyetlerini yazarın üstâdâne zevkle okuyacağınız bu eser, Millî Mücadele’nin gerçekten millî bir romanıdır.

İbişin Rüyası: Tarık Buğra’nın bu eseri, onun dil, üslûp ve teknik özelliklerini en iyi belirten romanlarından birisidir. Eser, konu bakımından da tiyatro ve sinemanın ilgisin çekmiş, Devlet Tiyatroları’nda sahneye başarıyla uygulanmış, TRT tarafından da -yazarın söyleyişi ile- “akıl almaz şekilde yozlaştırılarak” dizi film yapılmıştır. Biz, romanı okuyanların, bu TV filmi konusunda yazara hak vereceklerine inanıyoruz.

Firavun İmanı: Kurtuluş Savaşı’nın Kuvayı Milliye ve Çerkez Ethem dönemlerini anlatan Küçük Ağa’dan sonra, Sakarya Savaşı öncelerini ve sonralarını ele aldığı bu eserde, Tarık Buğra, çıkarcıları, üç kâğıtçıları, vurguncuları, satılmışları ve bunlara karşı eşsiz yiğitleri ile yeni bir devletin kuruluş günlerini anlatmaktadır.

Yarın Diye Bir şey Yoktur: Yazarın 1948-49, 1950-52, 1954-64 yılları arasındaki hikâyelerini içine alır. Bu hikâyelerde insanın değişmeyen yanlarını ve eskimeyen bir Türkçe ile duyguları ve düşünceleri zenginleştiren bir anlatım bulacaksınız.

Siyah Kehribar: Tarık Buğra’nın ilk romanı. Rahmetli Mümtaz Turan bu eser için “Tarık Buğra’nın burada iddiasız görünüşüne rağmen büyük bir tezi, “Yirminci asrın hüznü” dediğimiz hastalığı ele aldığını sanıyorum. Günümüzün trajedisi romandaki maceralara bir fon müziği gibi baştan sona refakat ediyor.” diyor.

Politika Dışı: Tarık Buğra’nın bu kitabı, siyaset dışı yazılarından oluşmaktadır. Muhtelif tarihlerde ve değişik yerlerde yayınlanmış yazıları ve yazarla yapılmış bazı röportajlar kitaba alınmıştır. Böylelikle, genel olarak edebiyatımızla ve özellikle yazarımızın edebî kişiliği ve görüşleriyle ilgilenenler için lüzumlu bir derleme meydana getirilmiştir.

Yağmur Beklerken: Cumhuriyet döneminin muhtelif kesitlerini romanlarına konu yapan yazar, bu eserinde de Serbest Fırka dönemini ele alıyor ve aynı dönemde Türkiye’deki büyük kuraklıkla siyaset arasında paralellikler kurarak, yine bir Anadolu kasabasından, meseleleri ortaya koyuyor.

Yalnızlar: İnsan ilişkilerinin romanıdır.

Tarık Buğra’nın Eserleri:

Hikâye:

 • Oğlumuz (1949)
 • Yarın Diye Bir Şey Yoktur (1952)
 • İki Uyku Arasında (1954)
 • Hikâyeler (1964, yeni ilavelerle 1969)

Tiyatro:

 • Ayakta Durmak İstiyorum
 • Akümülatörlü Radyo
 • Yüzlerce Çiçek Birden Açtı – 1979)

 

Gezi Yazıları:

 • Gagaringrad (Moskova Notları) (1962)

Fıkra ve Deneme:

 • Gençlik Türküsü (1964)
 • Düşman Kazanmak Sanatı (1979)
 • Politika Dışı (1992).

Roman:

 • Siyah Kehribar (1955)
 • Küçük Ağa (1964)
 • Küçük Ağa Ankara’da (1966)
 • İbişin Rüyası (1970)
 • Firavun İmanı (1976)
 • Gençliğim Eyvah (1979)
 • Dönemeçte (1980)
 • Yalnızlar (1981)
 • Yağmur Beklerken (1981)
 • Osmancık (1983).

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.