logo

YENİ ROTAMIZ ; YÜKSELEN TÜRKİYE

DURMUŞ ÇELEN

DURMUŞ ÇELEN
durmus.celen@sonsaat.com.tr

Durmuş ÇELEN

Eğer,Türkiye yönünü doğuya çevirmişse sanmayın ki batıya sırtını dönmüştür uluslararası ilişkiler,duygusallıkla veya niyetlerle değil mütekabiliyet esasına ve varlığını korumak gerektiğinde bekasına,göre şekillenir.                                                                                                                        Türkiye yönünü doğuya çevirmişse bilin ki İsrael ile iyi ilişkiler içersindedir aksi düşünülemez.

Türkiye 15 Temmuz hain darbe girişimi ile gözünü açmıştır. Tıpkı Amerikalıların Japonların Pearl Harbor Saldırısı sonucu uyanışı gibi. Türkiye de uyanmıştır beklemek sonun başlangıcı olabilirdi.

Pearl Harbor önemli bir ders konusudur detaylara girmeyeceğim  ama okursanız yazının sonunu daha iyi anlayacaksınız..

ABD ile anlaşıyoruz Rusya ile iyi ilişkilere giriyoruz. 14 Temmuz da John Kerry Rusya da,Aleksandr Dugin Türkiye de ve 15 Temmuz darbe girişimi tesadüf diye birşey,söz konusu değildir,tesadüfte değildir.

Her ne kadar,İsrael Türkiye ile ilişkimize konomik ilişkilerden öteye gidemez desekte gerçek sadece o değildir. İsrael Türkiye ile gaz anlaşmasından bahsetse de mesele sadece o değildir.

Mesele Türk dünyası ile Türkiye’nin işbirliğine girmesini hızlandırmak,ve doğunun jandarmalığına hazırlanmak yani Ülkücü Hareketin deyimiyle Turan’a ekonomi ve politikada Türki devletlerle ekonomik işbirliğine ,kültürel işbirliğine ve dil birliğine gidilmesinin önünü açmaktır.

Peki neden İsrael bunu istiyor ve yüzümüzün doğuya dönmesini zorluyor ? İsrael ‘e bu ne sağlar ?

Birincisi İsrael,kendi güvenliğinin,Türkiye’ye bağli olduğunu çok iyi biliyor, ikincisi kendi ihtiyacı olanın yolu Turan’dan geçtiği için.                                                                                                                                  Herşeyden ötesi Çin’i geleceğin potansiyel tehlikesi görüyor.

Bunları birleştirdiğimiz de ABD’nın şimdilik göz yumduğunu,gözlemliyoruz. Peki Rusya,bunu destekliyor mu sizce? Çıkarları örtüştüğü İsrael’in veya dünyanın cipi dediğimiz küresel üst aklın müsade ettiği kadar.

Tabi akademik diyalekte böyle bir tasarım yapılamaz. Bu kadar açık yazılmaz değişkenler çok olduğu için ve mistik konuların diyalektide yeri olmadığı için gözardı edilir.

Halbu ki büyük resim ayrıntılar da gizlidir.

Bugüne kadar Türkiye haklı sebep olarak tabiri caizse top  çeviriyordu ancak,çeşitli dış baskılar ve onların içerde ki işbirlikcilerinin darbe girişimi ertelemeye çalıştığımız gerçekle,başbaşa bıraktı.  Ya Turan’a gidecektik,ya da sıra bize gelmişti.

Bu tankı ele geçirmeye benzemez, o asker ne olursa olsun aldatılmış da olsa bu ülkenin askeriydi vicdanı el vermedi teslim oldular.

Çünkü karşılarında gerçek ordu vardı o da, Türk milletinin ta kendisiydi. Oysa büyük devletler gözünün yaşına bakmaz acımazlar.                                                                                                                                                                                                  Hiroşima da Japonlara acıdılar mı ? Irak’ta,Libya da,Suriye de,acıdılar mı?

”Sulhu büyük devletler uluslararası ilişkilerde sana müsade ettikleri sürece sağlarsın.”

”Acımak bir yöntem değildir.” (Durmuş Çelen 14.08.2016)

”Sulha müsade etmiyorlarsa en iiyi savaş, savunma olmaktan çıkar.”(Durmuş Çelen 14.08.2016)

O zaman İsrael’in ihtiyacı nedir ?

Rusya’nın ihtiyacı nedir ?

ABD’nın ihtiyacı nedir ?

Herşeyden önce Türkiye’nin ihtiyacı nedir ona bakmak gereklidir.

Kısacası bu ülkelerin kendilerinde  eksik olanı nedir ? Onu bilmek lazım.   Doğuya dönme meselesini Fransız Başkomutan İmparator Napolyon Bonapart’ın İspanyayı aldıktan sonra İspanya kıralına,verdiği cevapta aramak en doğru olur kanısındayım.

İspanya kıralı, Napolyon Bonapart’a ”Sen para için savaşıyorsun biz ise şerefimiz için.”Diye haykırır. Napolyon cevap verir,”Herkes kendisinde olmayan şey için savaşır,” İşte tüm mesele burda,kimin ne eksiği var bunu iyi tespit edersek, bize ihtiyaç var demektir,ihtiyaç varsa kurtuluş  da vardır.

Tıpkı 1917’de,o zaman ki Sovyetlerin sınırlarının güvenliği ve ilerde ki,işgali engellemek için Türkiye’nin kurtuluş mücadelesine şartlı destek verdiği gibi oysa ki ihtilalden önce, İzmir için eski müttefikleri ile anlaşmıştı.Ancak,Bolşevik ihtilali bize yaramış Sovyetler geri çekilmiş müttefiklerin sınılarına dayanmasını istememişlerdir.

O dönem onlara sınırlarının güvenliği için biz gerekliydik bize de kurtuluşumuz için onlar gerekliydi.Sonuç,iki tarafın da lehine gerçekleşmiştir. Sovyetler kendi güvenliğini,Türkler de kurtuluşunu sağlamışlardır. Şimdide durum pek farklı değildir. Detaylar Taksim anıtında gizlidir.

Bu yazıda çok sorular akıllara takılsa da yazıyı daha fazla uzatmamak için esası pratize ederek anlatmaya çalıştım. İnanın en az iki ciltlik bir konu ,İnşallah vaktimiz olur yazarız, elhamdülillah”Başımız doğuya dönükte olsa,gövdemiz batıdadır biline.”(Durmuş Çelen 14.08.2016)                                                                                                                        ”Eksen kayması,biz istediğimiz için değil onların keyfi için de değil zorunluluktan herkesin istekleri kendisi için elzemse bize gerçeklerden kaçmak düşmezdi.Kaçanı kovalarlar işe yaramadığını anladıklarında da oyalanmazlar vururlar. Yeterince top çevirdik gol atma zamanı gelmişti.” Bunlar sosyal medya için pratize edilmiş şahsi görüşlerimdir. Geçerliliği yoktur sadece benim spontane görüşlerimdir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİTCOİN Mİ? BİR KOYUN MU?

  30 Mart 2020 Köşe Yazıları

  RECEP TAŞCI Yıllar öncesinde kredi kartı ne ise bugün kripto para odur. Ayak uydurmak için geçen süre kitlelerin algılama gücü ile doğru orantılıdır. Değişime ayak uyduramayan toplumlar her zaman yok olmuşlardır. İşlemlerini güvence altına alabilmek adına kriptoloji (özel şifreleme sistemleri) kullanan, çalışma şekli itibarı ile nakit paraya alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık Uluslara...
 • SON SÖZÜM

  30 Mart 2020 Köşe Yazıları

  FATİH DADAŞOĞLU Söyledim olmadı sustum olmadı Zulme nefretimi kustum olmadı Benden ırak deyip bunca acıya Vicdanımı ipe astım olmadı Karnı tok olanlar yan gelip yatsın ...
 • ATEŞ CİĞERİMİZİ YAKIYOR…

  29 Mart 2020 Köşe Yazıları

  Anadolu çocuklarına Hamza gibi ağlayan yokmu.? Bu toprakların mayası mıdır gözyaşı, ‪Dinmez mi yüreklerimizi parçalayan acılar? ‪Yine şehitler gözyaşlarımızla yıkanıp yüreğimize gömülecek... Yine acı varıp yakınlarının ciğerine çöreklenecek... Başın sağolsun diyoruz ama acıyı hafifletmiyor işte... Hazreti Hamza’nın (r.a) ağlayanı yoktu Uhud Harbi dönüşü Medine’de herkes kendi yakını için gözyaşı döküyordu. Şehitler için ağlanıyor, yaralananlar için ağlanıyor ve yaralanıp da evinde ölenler için feryadlar yükseliyordu. O hengâmede unutu...
 • VATAN VE ŞEHADET

  29 Mart 2020 Köşe Yazıları

  “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” Tarihimiz vatan savunması uğrunda verilmiş nice savaşlar ve nice şehitlerle doludur. Türk Milleti için vatanın apayrı bir anlamı vardır. Ecdadımız canı pahasına yurdunu savunmuş, sayısız şehitler vererek bu güzel yurdu bizlere miras bırakmış,emanet etmiştir. Yine yurdumuzu iç ve dış düşmanlardan korumak, bizleri güvende tutmak adına sınır dışında görev yapan canlarımız şehit oldu. Dil söyleyecek ,kalem yazacak kelime bulamıyor. Boğazımız düğümleni...